Niezwykły tunel podwodny, który... nie jest tunelem

Bardzo nietypowe rozwiązanie przejazdu przez przeszkodę wodną, które na pierwszy rzut oka wygląda jak podwodny tunel po fotomontażu.

Zdjęcie

Veluwemeer Aquaduct /
Veluwemeer Aquaduct
/

Flevoland to jedna z holenderskich prowincji, w skład której wchodzi wielka, sztuczna wyspa, powstała po zalaniu części Holandii przez morze w 1916 roku i wybudowaniu tamy, która pozwoliła częściowo odzyskać ziemie będące pod wodą. Wyspę tę łączy ze stałym lądem kilka mostów oraz specyficzna konstrukcja, zwana Veluwemeer Aquaduct.

Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak tunel podwodny, tylko... zdecydowanie zbyt krótki. Złudzenie optyczne? Fotomontaż? Tak naprawdę, nie jest to tunel, ale swego rodzaju akwedukt. Różnica polega na tym, że nie przenosi on wody kilka metrów nad ziemią, ale zakopany jest pod nią. Skąd pomysł na takie rozwiązanie?

Reklama

Podobno projektanci tego nietypowego rozwiązania chcieli uniknąć spowalniania ruchu i korków, co z jakiegoś powodu miałby powodować zwykły most. Chodziło zapewne o trudności z budową w tym miejscu wysokiej konstrukcji, umożliwiającej przepłynięcie większym jednostkom wodnym, a stworzenie mostu zwodzonego faktycznie powodowałoby zatory. Z tej drogi korzysta bowiem około 28 tys. aut dziennie.

W efekcie otrzymaliśmy bardzo specyficzny akwedukt, przez który przepływa woda o głębokości 3 metrów, a także ciekawą atrakcję dla turystów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

Skomentuj artykuł: Niezwykły tunel podwodny, który... nie jest tunelem

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze: 69,

przeczytane przez: 18 956 osób Dodaj komentarz
przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony