10. przykładów motoryzacyjnego "obciachu". Dopisz swoje typy

Słowo "obciach" zrobiło w ostatnich latach zawrotną karierę. Ma charakter bardzo pojemny, uniwersalny, ale jednocześnie jest określeniem względnym.

Zdjęcie

  Pomysłowość rodaków w upiększaniu samochodów nie zna granic /poboczem.pl
  Pomysłowość rodaków w upiększaniu samochodów nie zna granic
/poboczem.pl
To co dla jednych stanowi klasyczny przykład "obciachu", inni uznają za szczyt mody i dobrego smaku. Dotyczy to również wszystkiego, co wiąże się z samochodami. Poniżej zestawiliśmy 10 przejawów motoryzacyjnego obciachu. A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Co usunęlibyście z tej listy, a o co ewentualnie ją uzupełnili?

1. Agrotuning

Pomysłowość rodaków w upiększaniu samochodów nie zna granic. Ma swoje korzenie w czasach, gdy na kierownice aut zakładano różowe pokrowce ze sztucznego futra, dźwignie zmian biegów przyozdabiano gałkami z imitacji bursztynu, a na tylnych półkach kiwały głowami plastikowe pieski. Dzisiaj możliwości oczywiście są nieporównanie większe. Gigantyczne spojlery, ogromne, chromowane końcówki wydechu, lakierowane na złoto obręcze kół, lampy rozlewające fioletową poświatę pod podwoziem... Zjawisko niczym nieposkromionego poprawiania urody pojazdów mechanicznych nazwaliśmy "agrotuningiem", z całym szacunkiem dla mieszkańców wsi i przedstawicieli zawodu rolnika.

2. Głośna muzyka

Reklama

Potężny wzmacniacz, dziesięć głośników, w bagażniku gigantyczny subwoofer i otwarte szyby w samochodzie. A co, niech cały świat, a przynajmniej okolica w promieniu dwóch kilometrów, dowie się, że oto jedzie prawdziwy fan disco polo czy muzyki techno.

3. Anteny CB

Są długie, nawet baaardzo dłuuuugie. Tak, wiemy, że gigantyczne nieraz rozmiary anteny "radyjka" wynikają z wymogów technicznych, ale jazda z czymś takim na dachu, zwłaszcza gdy obok sterczy równie długaśna antena zwykłego radia, jest "obciachem".

4. Nadużywanie przednich świateł przeciwmgłowych.

Są kierowcy, którzy nie bacząc na przepisy, z włączonymi tzw. halogenami jeżdżą zawsze i wszędzie. Prawdopodobnie w przekonaniu, że tak oświetlony samochód wygląda bardziej "bojowo" czy raczej "rajdowo" i będzie wzbudzał respekt u innych użytkowników dróg.

5. Notoryczne nieużywanie kierunkowskazów\

Domena miłośników nieustannego zmieniania pasów ruchu. Uważają, że robią to tak szybko, iż nie ma sensu, by informować o swoich zamiarach innych kierowców, którzy i tak przecież nie zdążą zorientować się, co się dzieje. Przeciwnicy używania migaczy korzystają z nich tylko wtedy, gdy zatrzymując się w niedozwolonych miejscach włączają światła awaryjne.

6. Pseudooszczędności

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Co uważasz za największy motoryzacyjny obciach?

  • 21%
  • 17%
  • 3%
  • 7%
  • 10%
  • 3%
  • 2%
  • 29%
  • 4%
  • 4%
głosów: 6551
Kupujesz sportowe auto z mocnym benzynowym silnikiem, ale nie zamierzasz przepłacać za wciąż drożejące paliwo, więc dla oszczędności wyposażasz swój bolid w instalację gazową. "Oszczędni" kierowcy w dwudziestoletnich samochodach montują oddzielne światła do jazdy dziennej, wierząc, że dzięki temu przedłużą żywotność akumulatora, a ich auto będzie mniej paliło. Temu samemu celowi służy wrzucanie biegu "na luz" przy dojeździe do świateł na skrzyżowaniu. I na nic zdaje się argument, że we współczesnych samochodach oszczędzaniu paliwa sprzyja hamowanie silnikiem. Oni wiedzą lepiej...

7. Przechwałki

Nie tylko wędkarze lubią się chwalić swoimi sukcesami. Dotyczy to również niektórych kierowców. Przebywając w ich towarzystwie wciąż musimy wysłuchiwać opowieści o kolejnych bitych przez nich rekordach prędkości. O tym, jak często na drodze "zamykają budzik"; jak trafili na frajera, który kupił od nich "bite" auto z przekręconym licznikiem; o tym, jak sami trafili na fantastyczną okazję - prawie nowego passata "w dieslu" za pół ceny; jak udaje im się wykiwać policję, dzięki czemu nigdy nie płacą mandatów; jak zarabiają na służbowym samochodzie, oszukując pracodawcę. Opowiadają o tym bez jakiejkolwiek żenady i zahamowań. Nie czując, że to obciach.

8. Bezmyślne cwaniactwo

Są ludzie sprytni i sprytniejsi. To normalne. Fatalnie jednak, gdy cwaniactwo łączy się z bezmyślnością. Bezmyślny cwaniak wlecze się lewym pasem, pochłonięty rozmową przez trzymany przy uchu telefon komórkowy. Widząc, że zielone światło zmienia się w żółte, w ostatniej chwili przyspiesza. Ci, którzy są za nim, przejechać już nie zdążą. Bezmyślny cwaniak wjeżdża na zatłoczone skrzyżowanie, nie przejmując się, że w ten sposób blokuje drogę innym. Gdy próbujesz zachować bezpieczną odległość za poprzedzającym cię pojazdem, zawsze znajdzie się ktoś, kto wyprzedzi cię, wjeżdżając w "lukę". Bezmyślny cwaniak ma zawsze pierwszeństwo, zawsze jest górą. Takie zachowania to nie tylko brak kultury jazdy. To obciach. Tak przynajmniej byłby traktowany w wielu innych krajach.

9. Obraźliwe gesty

Zdjęcie

  Chamstwo to obciach /poboczem.pl
  Chamstwo to obciach
/poboczem.pl
Pokręcić z dezaprobatą głową - owszem. Popukać się w czoło, komentując cudze błędy na drodze - zgoda, niekiedy trudno się od tego powstrzymać. Ale ostentacyjne wymachiwanie wystawioną przez otwartą szybę w samochodzie ręką z wysuniętym środkowym palcem jest już zwykłym chamstwem. A chamstwo to obciach. Czego zachowujący się w ten sposób kierowcy, niestety, nie rozumieją.

10. Naklejki

Zobacz również:

Czasem bywają zabawne. Jeżdżenie jednak na co dzień, na przykład do pracy w urzędzie gminy, z naklejką z napisem "mafia, samochód służbowy" to już lekka przesada. Jak wszędzie potrzebny jest zresztą umiar. Jedna pomysłowa naklejka nie razi. Obklejanie nimi auta ze wszystkich stron jest równie obciachowe jak nadmiar tatuaży na ciele.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony