7 osób w “maluchu”. Jechali na mecz

Wczoraj około godz. 15:30 w Kotlinach zdziwienie policjantów z drogówki wzbudził jadący fiat 126p. Z jego okien wystawały nogi i ręce.

Zdjęcie

Przez wiele lat samochód stanowił część przestrzeni życiowej Polaków. Dla lokatorów powszechnych w czasach PRL mikroskopijnych M-2 ze ślepą kuchnią - bardzo istotną /. /
Przez wiele lat samochód stanowił część przestrzeni życiowej Polaków. Dla lokatorów powszechnych w czasach PRL mikroskopijnych M-2 ze ślepą kuchnią - bardzo istotną
/. /

Kiedy pojazd zatrzymano do kontroli okazało się, że we wnętrzu tego małego auta znajdowało się aż 7 osób w wieku 17-18 lat. Wszyscy byli mieszkańcami powiatu łódzkiego wschodniego.  Grupka tłumaczyła się policjantom, że jechali pograć w siatkówkę i nie chcieli "obracać" na dwa razy. Mimo podziwu policjantów dla determinacji sportowców kierujący został ukarany za brak pasów bezpieczeństwa i przewożenie większej niż dozwolona liczby osób mandatem w łącznej kwocie 400 zł i 5 punktów karnych.

***

W przeszłości, wcale nie tak odległej, samochód nie służył wyłącznie jako środek transportu, lecz pełnił także zupełnie inne, nieprzewidziane przez konstruktorów cele.W niektórych przypadkach - wielce nieprzewidziane.

Reklama

Podobno znaczący odsetek obywateli Stanów Zjednoczonych został poczęty na tylnych kanapach amerykańskich krążowników szos. Właśnie obszerności kabin produkowanych za oceanem pojazdów USA zawdzięczają wysoki przyrost naturalny w latach 50. i 60. W Polsce naukowych badań na ten temat prawdopodobnie nigdy nie prowadzono, jeżeli jednak dowiecie się, że wasz ziemski los miał początek właśnie w fiacie 126p czy syrenie 105, pogratulujcie swoim rodzicom nie tylko fantazji, lecz przede wszystkim sprawności fizycznej. Bez odpowiedniego przygotowania gimnastycznego o żadnych wygibasach we wnętrzach wymienionych aut nie można było przecież nawet pomarzyć.

Chociaż... przy zachowaniu pewnego umiaru i zgraniu partnerów... W końcu żyją jeszcze ludzie, a było ich nie mało, którym maluch podczas urlopowych wojaży zastępował hotel. Przy umiejętnym rozmieszczeniu bagaży w jego środku udawało się wygospodarować dwa miejsca noclegowe.

W zależności od potrzeb, mały fiat odgrywał również rolę pojazdu sportowego, dostawczego, a także weekendowego. Podjeżdżasz nad brzeg rzeki czy jeziorka, wyjmujesz i ustawiasz (koniecznie tuż obok auta, tak, by czuć zapach silnika) przednie fotele, zastępujące leżaki, wyciągasz wałówkę, popitkę, podgłaśniasz radio z jakąś wesołą muzyką i piknik gotowy. Obserwacja popularnych miejsc wypoczynku rodaków wskazuje zresztą, że ten model spędzania wolnego czasu nad wodą jest wciąż żywy...

Przez wiele lat samochód stanowił część przestrzeni życiowej Polaków. Dla lokatorów powszechnych w czasach PRL mikroskopijnych M-2 ze ślepą kuchnią - bardzo istotną. Auto traktowano jak dodatkowy pokój w mieszkaniu, a bagażnik jako formę pawlacza, w którym przechowywało się różne, nie mieszczące się w domu drobiazgi.

Tak było, a dzisiaj.... dzisiaj jest inaczej. Samochód stał się dobrem znacznie łatwiej niż kiedyś dostępnym, ale jednocześnie miejscem mniej przyjaznym człowiekowi. Wszechobecność kamer monitoringu, trudności z utrzymaniem w czystości tapicerki (w epoce skaju i pseudowelurowych pokrowców na siedzenia nie było z tym kłopotu) zniechęcają do samochodowych spotkań męsko-damskich, a nawet do urządzenia imprezki z kumplami. Na domiar złego amerykańscy naukowcy odkryli, że w kabinach aut aż roi się od niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogą spowodować zatrucia pokarmowe, infekcje skóry itp. Najwięcej zarazków znajduje się na kole kierownicy, dźwigni zmiany biegów, klamkach drzwi, w pobliżu kratek wentylacji i w zagłębieniach foteli. Chcąc uniknąć zagrożenia, powinniśmy przede wszystkim powstrzymać się od spożywania wewnątrz pojazdu jakichkolwiek posiłków.

Figlować się nie da, jeść nie wolno, gadać przez komórkę też nie... To przeszkadza, tamto szkodzi, owo zagraża. Tylko patrzeć aż jakaś nowa dyrektywa Unii Europejskiej nakaże poddawać samochody okresowej dezyfekcji, dezynsekcji i deratyzacji a na karoseriach umieszczać duże napisy: "Minister zdrowia ostrzega, że przebywanie wewnątrz auta może być przyczyną nie tylko wypadków, ale także wielu groźnych chorób".

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony