850 zł mandatu za papierosa!

Jakie jest obowiązkowe wyposażenia ciągnika siodłowego? Apteczka? Pudło. Gaśnica? Być może, ale wyłącznie z punktu widzenia ustawodawcy…

Zdjęcie

Scania "na flaku"
/MultiCombinati
Dla kierowcy liczą się przede wszystkim kawałek prostej półki, na którym postawić można będzie ekspres z kawą oraz sprawna zapalniczka. Kubek z gorącą "siekierą", która na krótko jest w stanie podnieść zamykające się pod naciskiem 40 godzin ciągłej jazdy oczy i wciąż żarzący się papieros to nieodłączne atrybuty człowieka zombie, zwanego potocznie trakerem.

Oczywiście palenie - nie tylko w czasie jazdy - niesie za sobą duże ryzyko. Pomijając ostrzeżenia ministerstwa zdrowia, które na każdej legalnej paczce papierosów z uporem maniaka informuje uzależnionych, że umrą na raka lub chorobę serca, niepozorny papieros może być też źródłem wielu groźnych sytuacji.

Reklama

Jako przestrogę można tu przytoczyć historię jednego z zaprzyjaźnionych kierowców ciężarówek, który wyrwany z czterogodzinnej drzemki w kabinie swojej scanii (trakerski substytut ośmiogodzinnej nocy w przytulnym łóżku) postanowił zaparzyć sobie herbatę. W tym celu na butli gazowej z zamontowanym palnikiem postawił swój ukochany nierdzewny czajniczek, odkręcił gaz i… korzystając z udogodnień niemieckiego "truckportu" poszedł wziąć prysznic. Niestety, zapomniał o tym, że aby zagotować wodę, gaz trzeba najpierw podpalić… Gdy wrócił z łazienki kolega poczęstował go papierosem. To, co stało się, gdy otworzył drzwi do szoferki i odpalił fajkę postawiło na nogi wszystkich w okolicy. Szyberdach, po krótkiej wycieczce w stratosferę wylądował ostatecznie 30 metrów za pojazdem, nieco więcej szczęścia miał wspomniany czajnik, który przyziemił jakieś 10 metrów bliżej… Poza spalonymi włosami kierowca nie odniósł poważniejszych obrażeń. Nie można tego jednak powiedzieć o jego "skakance", której wnętrze zostało niemal kompletnie zniszczone.

O nieco innym, acz równie dotkliwym pechu związanym z papierosem może też mówić kierowca ciężarówki z Kanady. Jadąc swoim zestawem po jednej z tamtejszych autostrad został on zatrzymany do kontroli przez policjanta drogówki. Jak się okazało powodem zatrzymania był papieros trzymany w ustach. Zgodnie z tamtejszym prawem palenie w miejscu pracy jest zakazane. Policjant uznał, że szoferka to miejsce pracy kierowcy i nałożył na kierowcę mandat w wysokości 305 dolarów kanadyjskich, co w przeliczeniu daje jakieś 850 złotych!

Wypada przypomnieć , że w Polsce każdego roku powraca inicjatywa zakazania kierowcom palenia w czasie jazdy, podobnie jak ma to miejsce z rozmowami przez telefon komórkowy. Wprawdzie przepis i tak nie był by respektowany przez nikogo, ale biorąc pod uwagę możliwość podreperowania budżetu, niewykluczone, że parlament przychyli się w końcu do tej jakże słusznej inicjatywy "podniesienia bezpieczeństwa drogowego". A co Ty sądzisz a temat palenia w samochodzie?

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Autor:

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony