Burza dwukrotnie uruchomiła silnik ciągnika

​Właściciele nowoczesnych samochodów często narzekają na "żyjącą własnym życiem" instalację elektryczną. Co ciekawe, nie jest to wcale pusty slogan. Elektryka rzeczywiście potrafi tchnąć życie w wiele bezdusznych wydawałoby się maszyn.

Zdjęcie

Wiekowy ciągnik (po lewej) dwa razy sam się uruchomił /
Wiekowy ciągnik (po lewej) dwa razy sam się uruchomił
/

Przekonał się o tym pewien Brytyjczyk, właściciel leciwego ciągnika rolniczego Massey-Ferguson 35. Wyprodukowana w drugiej połowie lat pięćdziesiątych maszyna dwukrotnie samoczynnie uruchomiła się w czasie burzy.

Do niecodziennej sytuacji doszło na położonej na kanale La Manche brytyjskiej wyspie Guernsey. Po wtorkowych nawałnicach, jakie przetoczyły się przez ten obszar Horace Camp zauważył, że silnik jego leciwego Masseya-Fergusona pracuje. Brytyjczyk, który schronił się przed burzą w domu, nie mógł zrozumieć, dlaczego syn uruchomił traktor po tak obfitej ulewie. W pobliżu maszyny nie było jednak nikogo.

Reklama

Szybko okazało się, że syn mężczyzny zauważył wydobywające się z wydechu spaliny jeszcze w czasie burzy i, fundując sobie solidny prysznic, popędził wyłączyć traktor. Mimo tego, po ustaniu opadów 44-konny diesel Masseya-Fergusona znów pracował...

Wytłumaczeniem tej niecodziennej sytuacji okazały się być pioruny. Żaden z nich nie uderzył wprawdzie w sam traktor, ale kilka wyładowań trafiło blisko maszyny. Wszystko wskazuje na to, że impuls elektryczny przedostał się po opuszczonych na ziemię metalowych zaczepach służących do mocowania bron i innych narzędzi. Na całe szczęście traktor znajdował się "na luzie", więc "boska ingerencja" spowodowała jedynie uruchomienie leciwego diesla. Chociaż prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest skrajnie małe, doszło do niej aż dwukrotnie w czasie jednej burz.

Podobna sytuacja miała też miejsce w 1985 roku w USA. Wówczas również jeden ze starych traktorów za sprawą pioruna dwukrotnie uruchomił się w czasie burzy.


Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony