Chciała rozprostować nogi. Ma złamane trzy kości...

Opieszałość kolejnych ekip rządzących sprawiła, że jazda po autostradzie to dla wielu polskich kierowców duże wydarzenie. Dróg tej klasy wciąż mamy przecież jak na lekarstwo - przejazdom przez "bramki" towarzyszy więc ekscytacja porównywalna chociażby z pierwszą podróżą samolotem.

Zdjęcie

Od ciężarówki odpadło koło... /
Od ciężarówki odpadło koło...
/
Uważaj, tu wszyscy chcą cię zabić!

"Synu pamiętaj, każdy na drodze to tępak, który chce cię zabić". Te słowa, usłyszałem niegdyś od ojca, gdy - dawno temu - stawiałem swoje pierwsze kroki za kierownicą. (*) czytaj więcej

Problem w tym, że stykając się z nieznanym, często nie wiemy, jak się zachować. To z kolei prowadzić może do wielu niebezpiecznych sytuacji...

Chociaż natężenie ruchu na autostradach jest ogromne, na drogach tej klasy dochodzi do najmniejszej liczby wypadków. Co ciekawe, kluczem do wysokiego bezpieczeństwa jest... prędkość. Właśnie ona gwarantuje dużą przepustowość i wysoki poziom koncentracji u kierowców.

Reklama

Problemy zaczynają się wówczas, gdy ktoś lub coś zmusi kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Działa wówczas podobny mechanizm, jak w przypadku powstawania korków. Coś, co dla kierowcy pierwszego pojazdu w kolumnie jest zaledwie niewinnym dotknięciem hamulca, dla kierowcy auta poruszającego się chociażby 30 samochodów z tyłu oznacza hamowanie awaryjne.

Właśnie z tego powodu nad autostradami często montowane są tablice informacyjne ostrzegające przed zwężeniami, zmniejszoną widocznością czy tworzącymi się na konkretnych fragmentach korkami. Z tego też względu - co kilka kilometrów - w ciągu autostrad tworzone są tzw. miejsca obsługi podróżnych lub specjalne zatoczki, na których - we względnie bezpieczny sposób - można się zatrzymać.

Zatrzymanie swojego auta na autostradzie poza wyznaczonymi do tego celu miejscami to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Nawet jeśli zjedziemy na pas awaryjny, kierowcy innych aut, odruchowo zmuszeni będą do zdjęcia nogi z gazu, co może skutkować powstaniem korka. Pamiętajmy też, że niemal wszystkie wypadki do jakich dochodzi na tego typu drogach związane są z najechaniem na tył poprzedzającego pojazdu. Zatrzymując się na poboczu ryzykujemy więc również własnym bezpieczeństwem!

Poniżej przedstawiamy filmik, ukazujący zdarzenie, do jakiego doszło kilka dni temu na jednej z chińskich autostrad. Kierowca postanowił zatrzymać się na poboczu, by umożliwić swojej 45-letniej żonie "rozprostowanie nóg". Chwilę później kobieta trafiona została rozpędzonym kołem, które oderwało się od jednej z przejeżdżających ciężarówek. W wyniku uderzenia Shu Fang Chiu przeleciała przez barierkę i zatrzymała się 9 metrów od autostrady. Kobieta, która doznała trzech złamań, przetransportowana została do szpitala.

Pechowy wypadek. Została uderzona kołem /

Warto podkreślić, że chińska drogówka ukarała mandatem nie tylko kierowcę feralnej ciężarówki, ale też męża Shu Fang Chiu, który zatrzymał pojazd w niedozwolonym miejscu.

Czytaj również: Autostrady nie są odporne na ludzką głupotę

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony