Ci z prawej zawsze mają pierwszeństwo?

Poniedziałek, 9 listopada 2015 (14:00)

Znajomość przepisów to nie wszystko – trzeba jeszcze je rozumieć i wiedzieć jakich sytuacji dotyczą.

Zdjęcie

Kierowca Seata Cordoby (po prawej) uważa, że w takiej sytuacji ma pierwszeństwo /
Kierowca Seata Cordoby (po prawej) uważa, że w takiej sytuacji ma pierwszeństwo
/

Sytuacja z pozoru prosta - gęsty ruch i dwa pasy, z czego prawy zmienia się w pas do skrętu w prawo. Większość kierowców odpowiednio wcześnie odbija w lewo, ale nie wszyscy.

Osoba jadąca Peugeotem Boxerem kontynuowała jazdę na wprost, przejechała powierzchnię drogi wyłączoną z ruchu i dopiero wtedy próbowała zmienić pas. W jej ślady poszedł kierowca Seata Cordoby SX, który jednak nie poczekał aż ktoś go wpuści na lewy pas, ale zwyczajnie wjechał w samochód, w którym zamontowała była kamera, rejestrująca całe zdarzenie.

Reklama

Nieuwaga? Cwaniactwo? Próba siłowego wymuszenia pierwszeństwa? Otóż nie - na pytanie poszkodowanego czy powyższy manewr "był mądry", sprawca stłuczki pyta spokojnie i rzeczowo: "Pan nie wie, że ktoś kto wjeżdża z prawej strony ma pierwszeństwo?".

Trudno na początku zrozumieć o co może chodzić kierowcy Seata. Można jednak domyślać się, że odnosi się on do zasady, według której, jeśli dwaj kierowcy, jadący drogą trzypasmową, zmieniają pas z lewego i prawego na środowy, to faktycznie pierwszeństwo ma kierowca po prawej. Dlaczego jednak tą zasadę odniósł do kompletnie innej sytuacji, trudno odgadnąć.

Ci z prawej mają pierwszeństwo

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl