Co trzeci kierowca nietrzeźwy...
Nietrzeźwi kierowcy nie są plagą tylko ostatnich lat. Jak się okazuje, już w minionym stuleciu, za poprzedniego ustroju władza ludowa walczyła z pijaństwem za kółkiem. Z jakim skutkiem?
Balonik rumieni się...
"Co trzeci nadmuchiwany balonik rumieni się ze wstydu" - mówił, w tonie charakterystycznej dla ówczesnych czasów poetyki, lektor (Andrzej Łapicki), co oznaczało, że aż co trzeci kontrolowany przez milicję kierowca okazywał się nietrzeźwy. Nie chodziło jednak tylko o wstyd, lecz także o śmiertelne zagrożenie, gdyż, jak zauważał autor komentarza, liczba wypadków drogowych, spowodowanych pod wpływem alkoholu w Polsce jest proporcjonalnie wyższa niż w Wielkiej Brytanii i Francji.
Ze słów towarzyszących materiałowi filmowemu wynikało, że w walce z problemem pijaństwa wśród użytkowników dróg byliśmy tak samo jak dziś bezradni. Nie pomagały surowe kary, publiczne piętnowanie kierowców przyłapanych na jeździe na podwójnym gazie (ujawninano ich nazwiska, pokazywano twarze; nikt wówczas nie myślał o jakiejkolwiek ochronie danych osobowych czy przestrzeganiu praw obywatelskich przestępców i sprawców wykroczeń).
Działania wychowawcze
Jednym ze sposobów ograniczenia szkodliwego zjawiska miały być działania wychowawcze, m.in. poprzez Towarzystwo Trzeźwości Transportowców. Jego członkowie oficjalnie zobowiązywali się do stronienia od kieliszka. Umieszczana na przedniej szybie plakietka z literami TTT miała gwarantować pasażerom trzeźwość prowadzącego pojazd.
Minęło pół wieku. Pijani kierowcy nie zniknęli z naszych dróg. Podobnie zresztą jak Towarzystwo Trzeźwości Transportowców. W materiałach Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego znajdujemy informacje na temat historii, obecnej działalności i osiągnięć TTT.
"Towarzystwo Trzeźwości Transportowców jest organizacją społeczną, działającą w zakresie profilaktyki trzeźwości i poprawy bezpieczeństwa w ruchu transportu lądowego, powietrznego i żegludze.
Działania informacyjno-edukacyjne
TTT powstało w 1957 roku z inicjatywy Ministerstwa Komunikacji, Instytutu Transportu Samochodowego, Szefostwa Służby Czołgowo-Samochodowej MON, Centralnego Zarządu PKS, zjednoczeń Transportu, Budownictwa, Łączności, Przemysłu i Handlu, Polskiego Związku Motorowego i Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego oraz Zarządów Głównych ZZ Pracowników: Łączności, Transportowców i Drogowców, Kolejarzy, Marynarzy i Portowców.
Głównym celem jest zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej ryzyka wynikającego z używania alkoholu, podnoszenie kultury jazdy, troska o sprawność fizyczną i psychiczną wszystkich kierujących pojazdami mechanicznymi.Upowszechnienie trzeźwości
TTT realizuje swoje zadania poprzez działania informacyjno-edukacyjne, których treścią jest uświadomienie szkód i niebezpieczeństw związanych z nadużywaniem alkoholu oraz kierowania pojazdami mechanicznymi po jego spożyciu.
Jednostkami organizacyjnymi TTT są Koła Zakładowe przy instytucjach, bazach, portach i zakładach transportowych oraz koła wojskowe przy jednostkach wojskowych.
W tym zakresie organizowane są konkursy, prelekcje, wystawy i pokazy filmów o treści trzeźwość i bezpieczeństwo w transporcie.
Praca społeczna TTT ma duże znaczenie ze względu na środowisko, którego dotyczy trzeźwość kierowców, wiąże się z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo przewożonych ludzi. Przyczynia się do upowszechnienia trzeźwości, szerzenia wiedzy o moralach zdrowotnych i prawnych aspektach nadużywania alkoholu przez kierujących pojazdami mechanicznymi.
Jest to działalność szlachetna i godna najwyższego uznania powodowana troską o człowieka - Jego życie i zdrowie, jest wybitnym przejawem humanizmu w życiu społecznym.
Służy konsekwentnemu wdrażaniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Wieloletni trud i wysiłek pracy społecznej owocuje w postaci uratowania niejednego ludzkiego życia, uniknięcia wielu materialnych strat i ludzkich tragedii."
Czy czytając ten tekst nie słyszycie głosu młodego Andrzeja Łapickiego?
Poniżej filmy o pijanych kierowcach
Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów, oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.
Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem
Autor:
Reklama
Reklama
Masz ciekawy temat? Coś Cię drażni? Chcesz coś zmienić?
Napisz do nas