Czerwone światło nie dotyczy tramwajów

A także pojazdów ciężarowych. Takie przynajmniej wnioski można wysnuć obserwując zachowania osób je prowadzących.

Zdjęcie

Światło zielone, ale motorniczemu się akurat spieszyło /
Światło zielone, ale motorniczemu się akurat spieszyło
/

Przepisy jasno i jednoznacznie regulują kwestię czerwonego światła - widzisz, nie jedziesz. Co więcej, jeśli widzisz, że się zmienia z zielonego na żółte, też nie przejeżdżasz. Nie wszyscy jednak o tym pamiętają lub chcą pamiętać.


Reklama

Często lekceważąco podchodzą do tego kierowcy ciężarówek, którzy wychodzą z założenia, że lepiej przejechać na "późnym żółtym", niż gwałtownie hamować, a później ponownie musieć rozpędzać pojazd.

Taki tok myślenia musiał zastosować kierowca uwieczniony na poniższym wideo - widzimy światło zmieniające się na żółte, później na czerwone i dopiero wtedy przejeżdża "gruszka". Poruszająca się ulicą Wita Stwosza w Krakowie ciężarówka jechała dość szybko i do tego z górki, więc kiedy sygnalizacja zaczęła się zmieniać było już za późno na zahamowanie. Może przynajmniej wystarczyło go na chwilę refleksji nad stylem jazdy.

Przejazd betoniarki na czerwonym /

Mniej niebezpieczna, ale znacznie bardziej irytująca sytuacja, miała miejsce na kolejnym wideo. Również Kraków, Rondo Czyżyńskie - tramwaj linii nr 4 zjeżdża z ronda i właśnie w momencie, kiedy zaczyna blokować przejazd dla samochodów, mają one zielone światło. Motorniczy musiał zatem widzieć, że wjedzie na czerwonym. Zrobił to jednak bez wahania, a że "czwórka" jest bardzo długa, cały przejazd tramwaju zajął dokładnie jedną zmianę świateł. Nie myślcie też, że to jakiś odosobniony przypadek - na sąsiednim Rondzie Kocmyrzowskim tego typu sytuacje zdarzają się nagminnie. Tramwaje podczas wjeżdżania na rondo lub zjeżdżania z niego ignorują sygnalizację świetlną - jeśli tylko samochody nie zdążyły ruszyć, to droga wolna!

Znamy również przypadki, w których motorniczy po zablokowaniu wszystkich pasów ruchu postanowił... zatrzymać tramwaj. Co mogą w takiej sytuacji zrobić kierowcy? Niestety nic - najwyraźniej duży może więcej.

Tramwaj przejeżdża na czerwonym /

My spotykaliśmy się z takimi sytuacjami niestety wielokrotnie. Macie podobne doświadczenia? Czekamy na komentarze.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony