Cztery robale i garbus...

We wrześniu 1998 roku, na drodze krajowej nr 2 Świecko-Terespol stanęła pierwsza żółta tablica z dużą czarną literą X.

Zdjęcie

  Ten film  bije rekordy oglądalności ...
  Ten film bije rekordy oglądalności ...
Tzw. "czarne punkty", jak zwykło się określać szczególnie niebezpieczne miejsca, szybko wpisały się w krajobraz polskich dróg.

W krótkim czasie w Polsce zamontowano około 1200 tego typu znaków.

Reklama

Od pewnego czasu liczba miejsc oznakowanych w ten sposób maleje. Po części dzieje się tak, ponieważ niebezpieczne odcinki poddaje się modernizacji, nie jest jednak tajemnicą, że czarne punkty - po prostu - nie zdały egzaminu.

Wyniki najnowszych, wykonanych na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, badań są jednoznaczne. Nogę z gazu zdejmuje jedynie co czwarty kierowca. Aż 1/3 widząc taką tablice, stosuje się do sposobu dowódcy Titanica - kapitana Edwarda J. Smitha (uważał on, że by zminimalizować ryzyko, niebezpieczne rejony powinno pokonywać się pełną parą) i mocniej dociska pedał gazu. Co ciekawe, 40 procent kierujących nie wykazuje żadnej reakcji zupełnie ignorując tego typu oznakowanie.

Z badań wynika więc, że informacja o ilości ofiar, jakie zginęły na danym odcinku drogi robi wrażenie tylko na 20 procentach kierowców. Reszta wykazuje się jedynie - dość typową dla Polaków - znieczulicą...

Zdjęcie

  Czarne punkty  nie zdały egzaminu
  Czarne punkty nie zdały egzaminu
Tego typu zachowanie doskonale obrazuje animowany filmik autorstwa Zbigniewa Lenarda, który bije ostatnio rekordy oglądalności w Internecie... TUTAJ.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony