Czy chcesz, aby litr benzyny 95 kosztował mniej niż 4 zł?

Piątek, 17 lutego 2012 (13:48)

Uliczni demonstranci domagają się zorganizowania ogólnonarodowego referendum, dotyczącego umowy ACTA. Jesteś za, czy przeciw? Hm... Ciekawe, jak głosowałby w tej sprawie osiemdziesięciolatek, który nigdy w życiu nawet nie dotknął klawiatury komputera, ale z poczucia obywatelskiego obowiązku karnie stawia się na każde wezwanie przy urnie wyborczej. Uwierzcie, że takich osób nie brakuje...

Zdjęcie

Kiedy uporamy się już z drożyzną na stacjach benzynowych, weźmiemy się za autostrady /INTERIA.PL
Kiedy uporamy się już z drożyzną na stacjach benzynowych, weźmiemy się za autostrady
/INTERIA.PL
Zebrano już grubo ponad milion podpisów pod wnioskiem o referendum, które ma odpowiedzieć na pytanie, czy Polacy chcą wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat z jego jednoczesnym zrównaniem dla kobiet i mężczyzn. Hm... Ciekawe, jakie stanowisko wobec tego dylematu zająłby wspomniany wyżej staruszek, którego proponowane zmiany nijak nie obejmą, tak samo zresztą jak policjantów, żołnierzy, sędziów, prokuratorów, rolników oraz przedstawicieli paru innych zawodów i branż. W Polsce nastała obecnie moda na referenda i tylko patrzeć, gdy powstanie grupa inicjatywna, która zażąda poddania pod wolę ogółu społeczeństwa kwestii związanych z motoryzacją. Nie wszyscy są właścicielami samochodów? Nie każdy ma prawo jazdy? No i co z tego. Jak widać z przytoczonych na wstępie przykładów, podobne okoliczności to nie powód, by kogokolwiek wyłączać z powszechnego głosowania.

Reklama

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Który z problemów należałoby poddać pod głosowanie w referendum:

  • 43%
  • 13%
  • 1%
  • 3%
  • 28%
  • 12%
głosów: 18112

Cytat

Powszechnemu głosowaniu warto poddać również problem używania pasów bezpieczeństwa. Ich zapinanie powinno pozostać obowiązkowe, jak obecnie, czy dobrowolne?

Zacząć warto od przegłosowania cen paliw. Jak wiadomo, ogromny wpływ na ich wysokość mają podatki nakładane przez państwo. Traktujemy je jako oczywistą oczywistość, wręcz dopust boży. Niesłusznie. Przecież to robią ludzie ludziom i tylko od ludzi zależy wymiar nakładanych na nas obciążeń. Czy powinniśmy zdawać się w tak ważnej sprawie na ministra finansów i jego urzędników czy na wolę narodu? Obywateli kraju, po którym jeździ już ponad 20 milionów pojazdów mechanicznych, napędzanych paliwem produkowanym z ropy naftowej? Jasne, zaraz podniosą się głosy, że potrzeby budżetu, że nie jesteśmy samodzielni, że dyrektywy unijne... Bez przesady. Bruksela pogrozi, ponarzeka i przestanie, bo ma ważniejsze problemy. A pojęcie deficytu budżetowego to dla 99 proc. populacji kompletna abstrakcja, tymczasem pytanie: "Czy chcesz, aby litr benzyny 95 kosztował w Polsce nie więcej niż 4 zł, a litr oleju napędowego 3,80 zł?", zrozumie każdy...

Kiedy uporamy się już z drożyzną na stacjach benzynowych, weźmiemy się za autostrady. Zbudowane w znacznej części za pieniądze podatników. Czy to logiczne i uczciwe, aby za korzystanie z tych dróg żądano od nich dodatkowych opłat? To tak, jakby ktoś, zapożyczając się na lata, wydając wszystkie oszczędności, postawił sobie dom, ale za możliwość mieszkania w nim musiał płacić państwu comiesięczny czynsz. Pytanie w proponowanym referendum brzmiałoby zatem tak: "Czy uważasz, że autostrady i inne drogi w Polsce powinny być dla ich użytkowników bezpłatne, tak jak w wielu innych europejskich krajach?"

Powszechnemu głosowaniu warto poddać również problem używania pasów bezpieczeństwa. Ich zapinanie powinno pozostać obowiązkowe, jak obecnie, czy dobrowolne, jak chcą ci, którzy twierdzą, że taki nakaz ogranicza osobistą wolność kierowcy i pasażerów? Głosujmy. Podobnie z obowiązkiem całorocznej jazdy na światłach. Tak czy nie? Dlaczego nie rozstrzygnąć tego ważnego dylematu w duchu demokracji?

Upowszechnienie referendów pozwoli władzy dowiedzieć, czego naprawdę chce i czego oczekuje naród. Coraz bardziej zmotoryzowany.


Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl