Czy wolno jeździć konno po "pijaku"? Koń był trzeźwy

W niedzielę około godziny 22.00 pracownik obsługujący system miejskiego monitoringu w Chełmie (lubelskie) ze zdumieniem spostrzegł mężczyznę, jadącego konno po deptaku przy ul. Lwowskiej.

Zdjęcie

  Incydent wzbudził dyskusję na temat luk w polskim prawie, które m.in nie zabrania jednoznacznie jazdy konnej miejskimi deptakami po pijaku /
  Incydent wzbudził dyskusję na temat luk w polskim prawie, które m.in nie zabrania jednoznacznie jazdy konnej miejskimi deptakami po pijaku
/
Wysłany na miejsce patrol policji zatrzymał jeźdźca, którym okazał się 29-letni mieszkaniec gminy Chełm. Jak wyjaśnił, po domowej sprzeczce dosiadł wierzchowca i dla uspokojenia skołatanych nerwów ruszył na wieczorną przejażdżkę ulicami miasta. Tak, macie rację - nie był trzeźwy. Badanie wykazało obecność w jego organizmie 1,8 promila alkoholu.

Wspomniany incydent wzbudził dyskusję na temat luk w polskim prawie, które m.in nie zabrania jednoznacznie jazdy konnej miejskimi deptakami po pijaku. Rzeczywiście, trudno znaleźć w kodeksach paragraf wprost odwołujący się do wyżej opisanej sytuacji. Czy jednak rzeczywiście jest w takiej postaci niezbędny?

Reklama

Życie zazwyczaj bywa bogatsze od wyobraźni twórców prawa. Co będzie, jeśli znowelizujemy przepisy, wprowadzając punkt, będący owocem wydarzeń chełmskich, a następnym razem gdzieś w Polsce inny gnany pijacką fantazją obywatel nie zechce dosiąść muła, osła, wielbłąda, jaka, lamy, czy, bez obrazy - strusia? Albo ćwiczyć na środku ulicy jogę, wygłosić przemówienie do kierowców mknących autostradą, ustawić namiot na poboczu ekspresówki itp.

Zamiast zatem silić się na próby legislacyjnego uwzględniania wszelkich możliwych przejawów ludzkiej aktywności, wystarczy sformułować ogólny przepis, zakazujący jakichkolwiek zachowań, zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi na drogach. Niezależnie od stanu trzeźwości i środka lokomocji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony