Czytelnicy! Testujmy drogi!

Recenzuje się filmy, spektakle teatralne, widowiska telewizyjne, książki, koncerty, mecze piłkarskie, restauracje, programy partii politycznych i samych polityków, a także, oczywiście - samochody.

Zdjęcie

/INTERIA.PL
A aż dziwne, że nikt nie wpadł dotąd na pomysł, by w podobny sposób oceniać drogi, ze szczególnym uwzględnieniem tych nowo zbudowanych lub oddanych do użytku po remoncie. Jak mogłoby to wyglądać? Ano na przykład (całkowicie fikcyjny) tak...

"Zmodernizowany fragment drogi krajowej nr 63 obejmuje liczący 12 kilometrów odcinek między miejscowościami Krostomirów, a Lubikowo. Trzeba przyznać, że nowa nawierzchnia jest równa i gładka. Zniknęły wszechobecne przedtem koleiny, a projektant zapewnia, że nawet najcięższe ciężarówki nie wyżłobią nowych. Przekonamy się latem. Ostrożność jest uzasadniona, gdyż gołym okiem widać, że inwestor chciał zaoszczędzić na materiałach i nie są one najwyższej jakości. Minusem jest też odcień asfaltu - zbyt ponury; mógłby być o ton jaśniejszy. Ogólnie korzystne mimo wszystko wrażenie psuje dziwna łata na kilometrze 0+8,1.

Reklama

Zauważyliśmy także, że po deszczu w wielu miejscach utrzymują się kałuże. Czyżby niedbale wykonane odwodnienie? Nie można mieć za to zastrzeżeń do zakrętów: zostały właściwie wyprofilowane i ich pokonywanie nie sprawi problemów kierowcom, oczywiście o ile nie przesadzą z prędkością. W oznakowaniu, tak pionowym, jak i poziomym, razi, jak to w Polsce, przesadne asekuranctwo. Trudno zrozumieć, dlaczego na kilometrze 0+5,2 namalowano linię ciągłą? Przecież widoczność na tym prostym, lekko tylko wznoszącym się odcinku jest zupełnie wystarczająca.

Drogowców trzeba natomiast pochwalić za szerokie, wygodne pobocza. Ktoś zmuszony zmienić podczas podróży uszkodzone koło, będzie mógł to uczynić naprawdę bezpiecznie."

Rzetelne, fachowe, bezstronne testy dróg byłyby zdecydowanie użyteczniejsze niż rozważania na temat kolejnej płyty Dody czy nawet opis najnowszego mercedesa za 300 000 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl
Autor:

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony