"Diesel to kupa"

Motoryzacyjni ortodoksi wyznają kilka żelaznych zasad. Należą do nich m.in. ta o wyższości napędu na tylną oś oraz ta, że na ropę jeździć mogą jedynie ciężarówki.

Zdjęcie

  Materiałem do produkcji paliwa jest biomasa
/AFP
Zwłaszcza ten ostatni osąd często poruszany jest na internetowych forach. Mimo że właściciele diesli potrafią przedstawić szereg argumentów stawiających te jednostki napędowe w dobrym świetle i tak, w końcu pojawi się jakiś wpis, którego treść wyrazi się w trzech słowach - "diesel to kupa".

Co ciekawe, autorzy tego typu komentarzy (co zapewne ich zaskoczy) mogą mieć więcej racji, niż im się wydaje. Okazuje się bowiem, że bakterie występujące w kale mogą przyczynić się do kolejnego boomu na silniki diesla i uchronić nas przed skutkami wyczerpania się paliw kopalnych.

Reklama

Brytyjscy naukowcy opracowali właśnie metodę produkcji biodiesla z wykorzystaniem żyjących w jelicie grubym bakterii E.coli. Materiałem do produkcji paliwa jest biomasa, ale to bakterie pełnią w tym procesie główną rolę. Naukowcy zmodyfikowali je tak, by zawierały one geny odpowiedzialne za katalizowanie reakcji, w wyniku których uzyskiwane jest paliwo.

Co ważne, do reakcji nie są potrzebne żadne dodatkowe chemikalia. Wystarczy, że zmodyfikowane genetycznie bakterie umieszczone zostaną we wsadzie biomasy. W wyniku przemian powstaje oleista ciecz, której właściwości przypominają olej napędowy. Naukowcy przewidują, że produkowane w ten sposób paliwo może pojawić się na rynku już za dwa lata.

Bakterie E.coli wchodzą w skład flory bakteryjnej jelita grubego człowieka i zwierząt. Ich występowanie w wodzie i glebie (gdzie trafiają m.in. z kałem) jest wskaźnikiem, który często stosuje się do określenia stopnia zanieczyszczenia środowiska. W jelicie spełniają one jednak bardzo pożyteczną rolę, poza rozkładem pokarmu, pomagają też w produkcji witamin typu B i K.

Teraz okazuje się, że mogą również uchronić naszą cywilizację przed zagrożeniem spowodowanym wyczerpaniem się paliw kopalnych.

Nie od dziś wiadomo przecież, że w kupie siła!

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Autor:

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony