Dlaczego policjanci nie przestrzegają przepisów?

Po długim weekendzie portale internetowe i programy informacyjne zapełniły się statystykami o liczbie wypadków i osobach które straciły życie oraz o liczbie zatrzymanych osób będących w stanie po spożyciu alkoholu (*).

Zdjęcie

  Policyjne radiowozy często parkują na miejscu dla inwalidów
  Policyjne radiowozy często parkują na miejscu dla inwalidów
W tym okresie policja zwiększyła ilość patroli ustalając pewne priorytety więc zwiększona ilość zatrzymanych osób nietrzeźwych nie powinna nikogo zdziwić. Powinien za to dziwić brak poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. I nie przemawia do mnie tłumaczenie, że winny jest stan dróg, gdyż wypadki z tego powodu występują sporadycznie chyba, że ze złym stanem dróg idzie jeszcze brawura i brak wyobraźni. Ale nie o tym chciałem pisać.

Chciałem się podzielić moimi uwagami co do działań policji. Zadaniem policji jest dbanie o bezpieczeństwo obywateli i egzekwowanie określonego zachowania zgodnego z prawem. Tak więc biorąc pod uwagę porządek i bezpieczeństwo na drogach powinna je patrolować, wychwytywać osoby stwarzające zagrożenie oraz karać winnych - wszystko w imieniu bezpieczeństwa. A jak to wygląda w praktyce, czy bezpieczeństwo to główny powód nakładania mandatów? W mojej ocenie nie!

Reklama

A dlaczego? Postaram się to wyjaśnić a jak ktoś ma uwagi, zwłaszcza jeśli jest policjantem to czekam na opinie.

Często poruszam się po drodze krajowej która przebiega przez moją miejscowość a więc przez obszar zabudowany. Do pracy mam około 1,5 km. i jeżdżę razem z dziećmi oraz żoną. Moja prędkość wynosi w granicach 60 - 65 km/h co i tak przewyższa dopuszczalną prędkość, ale nie chcę być uważany za zawalidrogę.

I co się dzieje... sznur samochodów, nie bacząc na linie ciągłe i zakręty wyprzedza mnie. A jak nie mogą mnie wyprzedzić, to trąbią lub migają światłami drogowymi! To zupełne ignorowanie przepisów oraz znieważanie osób, które je przestrzegają!

I tu pojawia się problem. Zapewne jestem jednym z nielicznych osób które tak postępują, ale przecież są osoby, które niejako z urzędu powinny postępować tak samo. Chodzi mi przede wszystkim o policjantów, którzy przecież dbają o NASZE bezpieczeństwo. Ale wygląda na to, że dbają tylko będąc w mundurze i nakładając mandaty. Bo wyraźnie nie spotykają się z takim chamstwem na drodze jadąc po cywilnemu. A to dlatego, że sami wówczas prędkości nie przestrzegają.

Widzę to codziennie, gdyż obracam się w środowisku policjantów, i często słyszę przechwałki jakie rekordy prędkości pobijali jadąc daną trasą, czy nawet widzę ich jazdę.

Druga sprawa to pasy bezpieczeństwa. Niedawno Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w tej sprawie wskazując, iż obowiązkiem Państwa jest kierowanie się dobrem i najwyższą wartością człowieka czyli życiem i zdrowiem obywatela, dlatego powyższy obowiązek nie narusza jego godności czy wolności.

A czy policjant nie jest obywatelem? Czy jest nieśmiertelny i dlatego może poruszać się bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Przecież zauważyć w tym miejscu należy, że pieniądze na leczenie obywatela idą z jego składek, natomiast pieniądze na leczenie policjantów idą z budżetu państwa, a więc od społeczeństwa. Dlaczego więc tak lekceważone jest ich bezpieczeństwo i to zarówno podczas służby jak i poza nią ?

Dlatego należałoby się zwrócić do poszczególnych komendantów o zdyscyplinowanie swoich pracowników w zakresie przestrzegania prawa podczas jazdy samochodem zarówno służbowym jak i prywatnym, a zwłaszcza prywatnym. Już takie działanie przyniosłoby pozytywny skutek, gdyż wystarczy, że funkcjonariusz jeśli jest już po służbie widzi osobę, która w sposób arogancki ignoruje przepisy spisze sobie numery rejestracyjne a następnie wezwie do przesłuchania. Następnym razem taki delikwent pewnie się zastanowi czy warto wyprzedzać prawidłowo jadący pojazd bo nie wie na kogo może trafić.

No ale najpierw właśnie należałoby policjantów zmusić do przestrzegania prawa, co jest zapewne ponad siły komendantów, więc lepiej organizować kolejne łapanki naiwniaków i chwalić się statystykami nakładanych grzywien.

Myślę, że w sposób jasny wyjaśniłem dlaczego uważam, że mandat to zysk dla budżetu państwa a nie służy poprawie bezpieczeństwa. Bo trudno mi uwierzyć w takie wyjaśnienia policjanta, gdy za kilka godzin, gdy skończy służbę, sam popędzi wraz z innymi, a może i nawet szybciej, bo legitymacja uratuje go przed grzywną, ale czy przed śmiercią... ?

Ja po prostu nie życzę sobie aby policjanci, którzy utrzymywani i leczeni są za pieniądze z moich podatków ryzykowali swoje życie i zdrowie niedostosowując się do prawa w sposób nieuzasadniony i nie związany z pracą.

Dlatego korzystając z pozycji medialnej Interii piszę ten list z myślą, że ktoś wreszcie poruszy ten temat i zmusi najpierw funkcjonariuszy policji a potem sukcesywnie pozostałych kierujących do stosowania przepisów.

Może nawet redakcja Interii pokusi się o wystosowanie do Komendy Głównej Policji czy Wojewódzkiej z zapytania jakie podejmowane są kroki do zmobilizowania policjantów w zakresie stosowania prawa.

A tak przy okazji może wyjaśnią, czy nie jest niedopełnieniem czynności służbowej przypadek, gdy policjant siedzący obok swojego kolegi kierującego podczas służby samochodem nie reaguje gdy ten przekracza prędkość lub w sposób ewidentny łamie przepisy, lub gdy jadą bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Przecież obowiązkiem zarówno jednego jak i drugiego jest dbać o bezpieczeństwo na drodze jak i o zdrowie uczestników ruchu a więc o ich samych też.

Pozdrawiam serdecznie redakcję z myślą, że przelane na papier moje uwagi i sugestie nie pójdą na marne a nasze dzieci będą mogły kiedyś bezpiecznie poruszać się na naszych drogach gdyż zdaję sobie sprawę, że w kilka dni świata nie zmienimy. Ale siedząc bezczynnie robimy chyba jeszcze gorzej więc małymi krokami... Robert

(*) - list do redakcji

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony