Drastyczne zaostrzenie kar dla drogowych piratów. Jesteś za?

Jesteś politykiem? Chcesz zyskać parę dodatkowych punktów w rankingach popularności? Pokaż się jako twardziel, szeryf, bezwzględnie przeciwstawiający się złu we wszelkich jego postaciach, surowo, bez jakiegokolwiek pobłażania, karzący przestępców. Taką postawę prezentuje, zresztą nie od dziś, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ostatnio zabrał się za kierowców. I, jak zwykle, pojawiają się pytania i wątpliwości...

Zdjęcie

Czy dotkliwsze kary za wykroczenia podziałają na wyobraźnię kierowców? /Paweł Skraba /Reporter
Czy dotkliwsze kary za wykroczenia podziałają na wyobraźnię kierowców?
/Paweł Skraba /Reporter

Dla sprawca wypadku spowodowanego po pijanemu lub pod wpływem narkotyków - minimum 2 lata więzienia, bez zawieszenia.

Dla osoby, kierującej samochodem po odebraniu (na mocy decyzji administracyjnej) prawa jazdy - sądowy zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Za złamanie sądowego zakazu - nawet 5 lat pozbawienia wolności. Tyle samo dla kogoś, kto będzie uciekał przed policją i zmusi ją do pościgu.

Reklama

To się musi spodobać elektoratowi, ale czy będzie skuteczne? Każda kara spełnia trojaką funkcję: ma stanowić sprawiedliwą odpłatę za wyrządzoną szkodę, pozwolić karanemu zrozumieć swoje błędy i powrócić na właściwą drogę, wreszcie powstrzymać innych przed popełnianiem podobnych czynów.

Co do zadośćuczynienia za krzywdy - trudno dyskutować. Dla jednego 5 lat więzienia za jazdę bez stosownych uprawnień to drakoński wyrok, poczucie sprawiedliwości drugiego zaspokoiłby dopiero wyrok dwukrotnie wyższy. Prewencja? Cóż, w średniowieczu za kradzież kury można było trafić w ręce kata, jednak pomimo groźby wyrafinowanych tortur, wykonywania okrutnych kar na oczach licznie zgromadzonej gawiedzi, złoczyńców nie brakowało. Resocjalizacja? Czy sprawcy wypadków drogowych rzeczywiście powinni odbywać ją za kratami? Zresztą przeciętnego człowieka przeraża wizja spędzenia w takim miejscu choćby miesiąca. W jego sytuacji podniesienie górnego limitu kary z, powiedzmy, 3 do 5 lat pozbawienia wolności nie ma większego znaczenia.

Cytat

Nie brakuje opinii, że groźba srogiej kary skłoni ściganych do jeszcze większej determinacji - jeżeli już uciekać, to skutecznie. A to będzie źródłem dodatkowych zagrożeń

Według teoretyków prawa, na potencjalnych przestępców odstraszająco działa nie wysokość kary, lecz jej nieuchronność. Z tego punktu widzenia słuszny wydaje się zamiar wydłużenia okresu, po którym przedawniają się wykroczenia drogowe. Rzeczywiście, dla przeciętnie zręcznego prawnika takie przeciąganie procedur śledczo-sądowych, by minęły dwa lata od popełnienia karalnego czynu, to bułka z masłem. Czy jednak przesunięcie terminu przedawnienia o rok, z obecnych 2 do 3 lat, ukróci matactwa i spowoduje, że winowajcy nie wywiną się Temidzie? Jakoś trudno w to uwierzyć.            

Polacy to złodzieje i piraci drogowi. Stereotyp?

​Polski kierowca ciężarówki jechał pod prąd autostradą na południu Niemiec. Okazało się, że był pijany. Ktoś może wzruszyć ramionami i zapytać: no i co z tego? czytaj więcej

Co ciekawe, propozycje ministra sprawiedliwości zostały dość chłodno przyjęte przez internautów. Owszem, niektórzy wychwalają pod niebiosa Zbigniewa Ziobrę, zachwycając się, że nareszcie mamy właściwego człowieka na właściwym miejscu. Są też tacy, którzy chcieliby pójść jeszcze dalej. Na przykład "drajwer": "...i 15 tys. złotych kary za jazdę bez posiadania prawa jazdy! Każde następne 30 tys. i będzie po problemie. Nie ma na zapłacenie, to do pierdla i przymusowa praca na mandat i swoje utrzymanie. 1500 zł pensja, 1000 na utrzymanie a 500 na mandat i tak aż do spłaty! I obowiązkowa kamerka w każdym aucie! 20% prowizji z każdego mandatu za filmik z wykroczenia to nareszcie będzie porządek i bezpiecznie na drogach!"

Wielu komentatorów przejawia jednak sceptycyzm. Jedni martwią się perspektywą  przepełnienia więzień, drugich zraża wizja policyjnego państwa, w jakie ich zdaniem, zmienia się Polska. "Jeszcze brakuje mi zapisu o dożywociu za brak świateł i 25 lat za niski poziom płynu hamulcowego. Pięć lat za brak różańca na lusterku" - ironizuje "a". "To nie lepiej od razu skonfiskować samochód a kierowcę zastrzelić?" - pyta "jan".

Wiele uwag dotyczy karania za ucieczkę przed policją. Zdaniem "rysia z klanu" tego typu incydenty są wynikiem policyjnych prowokacji. Nie brakuje opinii, że groźba srogiej kary skłoni ściganych do jeszcze większej determinacji - jeżeli już uciekać, to skutecznie. A to będzie źródłem dodatkowych zagrożeń.   

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Jesteś za zaostrzeniem kar dla kierowców łamiących przepisy?

  • 38%
  • 59%
  • 3%
głosów: 6758

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony