Dzień Pierwszego Skrobania Szyb w Samochodach

Jeszcze nie w całej Polsce... Ale na południu ten dzień już nadszedł. Dzień, w którym wychodzimy rankiem z domów i spoglądamy z przerażeniem na nasze auta, które w nocy pokryły się szronem lub nawet śniegiem. A niech to szlag! Zaraz, zaraz... A gdyby tak przekształcić nielubianą czynność w radosne, narodowe święto i ustanowić otwierający sezon porannych przymrozków Dzień Pierwszego Skrobania Szyb w Samochodach?

Zdjęcie

. /Fot. Stanisław Kowalczuk /East News
.
/Fot. Stanisław Kowalczuk /East News

Cytat

Organizowane byłyby sponsorowane przez poszczególne marki samochodowe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami - na przykład na najszybciej odlodzoną przednią szybę w Volkswagenie Passacie

Już od wczesnej jesieni wszyscy zmotoryzowani żyliby w lekkim napięciu, śledząc prognozy pogody. Pewnego wieczoru prezydent miasta (burmistrz, wójt gminy) w porozumieniu z meteorologami oraz szefostwem instytucji odpowiedzialnej za utrzymanie zimowe dróg ogłosiłby stan najwyższej gotowości, zapowiadając, że to JUŻ, następnego ranka. W nocy swoje stoiska rozłożyliby sprzedawcy sprzętu do skrobania szyb, by jeszcze przed świtem wystartować z handlem, prezentacjami nowości, testami konsumenckimi itp. A potem przy dźwiękach skocznej muzyki, rozpoczęłaby się wielka impreza plenerowa.

Zdjęcie

Ta cholerna zima... /poboczem.pl
Ta cholerna zima...
/poboczem.pl

Organizowane byłyby sponsorowane przez poszczególne marki samochodowe konkursy  z atrakcyjnymi nagrodami - na przykład na najszybciej odlodzoną przednią szybę w Volkswagenie Passacie, albo najdokładniej oczyszczone boczne lusterka w Fiacie Punto. Serwowano by napoje rozgrzewające (mamy oczywiście na myśli herbatę). Lokalne rozgłośnie radiowe przekazywałyby na żywo słuchaczom odgłos szurania skrobaczek po szkle. Reporterzy prowadziliby rozmowy z lekko zdyszanymi, lecz rozradowanymi uczestnikami zabawy. W studiach telewizji śniadaniowych eksperci rozprawialiby o wyższości mechanicznych sposobów usuwania szronu z szyb nad metodami chemicznymi, udzielaliby światłych porad z zakresu optymalizacji procesu odladzania reflektorów czy ostrzegaliby przed zagrożeniami czyhającymi na przymarznięte wycieraczki.

Reklama

DPSSwS  łączyłby się ze zdrowym ruchem na świeżym, rześkim powietrzu. Integrowałby rodziny i lokalne społeczności. Mężowie pomagają żonom, żony mężom, dzieci rodzicom, sąsiedzi sąsiadom. Niewinna i jakże sympatyczna wymiana zdań typu: "Czy byłaby Pani tak uprzejma i użyczyła mi odmrażacza do zamków w drzwiach? Bardzo proszę, a ja chętnie skorzystałabym z pańskiej skrobaczki, jest lepsza od mojej", może być znakomitym wstępem, pozwalającym nawiązać perspektywiczną zażyłość, tak ważną dla demograficznej przyszłości naszego narodu.

Zima. Jesteś w grupie "zaskoczeni panikarze" czy  "zaskoczeni fataliści"

W Krakowie w poprzednim tygodniu, w nocy z soboty na niedzielę spadł śnieg, a już wczesnym rankiem na okoliczne górki ciągnęły rzesze najmłodszych miłośników sportów zimowych. czytaj więcej

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę uwarunkowania klimatyczne. DPSSwS byłby świętem ruchomym, które jednego roku wypadałoby we wrześniu, w innym być może dopiero na początku grudnia, przy czym konkretne jego daty byłyby zróżnicowane również regionalnie. Kiedy indziej obchodziliby DPSSwS  mieszkańcy Suwalszczyzny, kiedy indziej poznaniacy czy krakowianie. Ale to dobrze, Polacy lubią świętować długo. Zresztą dożynki też organizuje się w różnych terminach.

Dzień Pierwszego Skrobania Szyb w Samochodach, jego oprawa, medialna i marketingowa otoczka sprawią, że nielubiana, uciążliwa czynność stanie się radosnym, wyczekiwanym świętem całej zmotoryzowanej Polski. Można się spodziewać, że nawet zadzierający na co dzień nosa posiadacze garaży w noc poprzedzającą DPSSwS będą zostawiać swoje pojazdy pod chmurką. Żeby tylko zamarzły...

A co z nieuniknionymi spóźnieniami do pracy, szkoły, na uczelnię? Oj tam, oj tam... Jakoś się to usprawiedliwi...

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony