​Fotoradar zastrzegł sobie anonimowość

W noc wigilijną, jak wiadomo, zwierzęta mówią ludzkim głosem. Zdarza się to również przydrożnym fotoradarom. I to niekoniecznie 24 grudnia. Trzeba tylko wspiąć się na drabinkę, przyłożyć ucho do żółtej skrzynki i mocno wytężyć słuch. Tak właśnie uczyniliśmy. Niestety, nie możemy ujawnić konkretnie, gdzie i kiedy, gdyż nasz rozmówca (chociaż w tym przypadku należałoby to raczej nazwać nie rozmową, a monologiem) z obawy przed ewentualnymi kłopotami zastrzegł sobie anonimowość. A oto co usłyszeliśmy i zanotowaliśmy...

Zdjęcie

Ktoś wpadł na pomysł, aby przemalować nas na żółto. Wyglądamy jak pajace /Fot: Damian Klamka /East News
Ktoś wpadł na pomysł, aby przemalować nas na żółto. Wyglądamy jak pajace
/Fot: Damian Klamka /East News

Cytat

Nowy minister spraw wewnętrznych zapowiedział reorganizację. Mają odebrać nas "krokodylkom" i przekazać z powrotem "miśkom". To dobry ruch. W końcu policjant i fotoradar są jak bracia

"Wielu zazdrości nam sławy i władzy. Że niby tak sobie stoimy, pstrykamy fotki i zarabiamy kupę forsy. Tymczasem, uwierzcie, to wyjątkowo parszywa robota. Owszem, wszyscy nas znają i rozpoznają, ale nie jest to popularność telewizyjnego celebryty, lecz seryjnego mordercy. Kierowcy złorzeczą nam, wygrażają, pokazują środkowe palce. Żadnych przyjaznych gestów, żadnego pozdrawiania, jeżeli uśmiechy, to wyłącznie szydercze. Jasne, zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić, ale jednak czasem robi się przykro. W końcu każdy chciałby być lubiany i szanowany.

Kiedyś było inaczej. W szarym kolorze prezentowaliśmy się gustownie i skromnie. Nie rzucaliśmy się w oczy, nie wzbudzaliśmy też specjalnych emocji. Wielu kolegów latami służyło jako atrapy. Zdarzali się tacy, którzy nigdy nie doświadczyli, co to znaczy mieć wewnątrz aparat. Trochę nudno, ale za to zero stresu. Potem ktoś wpadł na pomysł, aby przemalować nas na żółto. Wyglądamy jak pajace.

Reklama

Co gorsze, widać nas z daleka,  do tego zaczęto ustawiać tablice, ostrzegające przed naszą obecnością. Kierowcy, przynajmniej niektórzy, zaczęli jeździć wolniej, ostrożniej. Próbują nas przechytrzyć. Zresztą z wzajemnością. Czasami strzelamy im fotki od tyłu, gdy znowu mocno naciskają na gaz, bo myślą, że zagrożenie minęło.

To jednak nie wystarcza, żeby wykonać normę. Ciągle przykręcają nam śrubę, zwiększają wymagania i grymaszą; że zdjęcia niewyraźne i nie można rozpoznać twarzy kierowcy; że w kadrze są dwa samochody i nie da się ocenić, kto popełnił wykroczenie itd. Niechby sami spróbowali tak sterczeć przy drodze i trzaskać zdjęcia, w świątek i piątek, w mrozie i upale... Chcą ściągać więcej kasy? To niech wreszcie przestaną się cackać.

Moje postulaty: żadnego ostrzegania o fotoradarach, tolerowania nieznacznych rzekomo przekroczeń prędkości, doktoryzowania się nad fotkami. Trzeba wlepiać mandaty wszystkim równo, jak leci, a od razu będą wyniki! Nie wiedzą jak to zrobić? To powinni brać przykład z fotoradarów samorządowych. Te to miały klawe życie! Raz czaisz się w dziupli, raz udajesz kosz na śmieci... Zupełnie jak James Bond. Do tego satysfakcja, płynąca ze świadomości, że od wyników twojej pracy zależy lokalny budżet. Nie mogliśmy uwierzyć, że straż miejska i gminna ma stracić uprawnienia do korzystania z fotoradarów. To skandal! Przecież nie zarzyna się kury znoszącej złote jajka!

Mam nadzieję, że obecna władza to rozumie, zmieni bezsensowne decyzje poprzedników i znowu będzie jak dawniej. W końcu bezpieczeństwo na drogach to superważna sprawa, he...he... he... Cóż, na razie jednak wszystko jest na naszych głowach, to znaczy skrzynkach i aparaturze. Podobno nowy minister spraw wewnętrznych zapowiedział reorganizację. Mają odebrać nas "krokodylkom" i przekazać z powrotem "miśkom". To dobry ruch. W końcu policjant i fotoradar są jak bracia.

No dobra. My tu gadu, gadu, a czas leci i robota czeka. Pstryk... Pstryk... Pstryk..."

         

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony