Full wypas i "metalik"

Porsche cayman S to niezły wóz. Kosztuje nieco ponad 350 tys. zł. Wyposażenie? No, za parę rzeczy trzeba dopłacić.

Zdjęcie

Porsche cayman S
/
Między innymi za lakier metalik - 5 200 zł.

I tak jest z większością dostępnych na rynku aut, także tych w wersji "full wypas". System ABS, jeszcze nie tak dawno rzadko spotykany cud techniki, dziś, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, jest instalowany we wszystkich samochodach osobowych. Wkrótce obowiązkowy stanie się również ESP. Prawie każde nowe auto ma elektrycznie otwierane szyby. Standardem staje się klimatyzacja, fabrycznie instalowane radio...

Reklama

Dostaniesz różne bajery, ale za metalizowany lakier - dopłacaj. Paleta "metalików" jest przy tym nieporównanie bogatsza niż "nie-metalików", które zazwyczaj ograniczają się do białego i 1-2 odmian kolorystycznych.

Byłoby zatem logiczniej, gdyby to właśnie "metalik" stanowił rozwiązanie standardowe, uwzględnione w podstawowej cenie, a ewentualne kupno "nie-metalika" skutkowałoby dla nabywcy rabatem. Dlaczego jest inaczej? Zapewne z dwóch powodów.

Po pierwsze, umieszczenie lakieru metalizowanego w opcjach poprawia wygląd cenników. Po drugie, daje większą elastyczność sprzedawcy, który zawsze może próbować przekonać niezdecydowanego klienta, dorzucając mu "gratis" ekstralakier.

Podobnie, jak sama zasada traktowania lakieru metalizowanego jako nadzwyczajnego dodatku do nawet najbardziej ekskluzywnych pojazdów, wątpliwości budzą jego ceny. Dlaczego "metalik" w porsche cayman S jest ponaddwukrotnie droższy niż w mercedesie SLK 350 (i tylko czterokrotnie droższy niż w fiacie panda)?

Czy do polakierowania porsche zużywa się dwa razy więcej materiałów niż do pokrycia lakierem mercedesa? A może stosuje się znacznie kosztowniejszą technologię? Jakoś trudno w to uwierzyć.

Na koniec pocieszenie. Kto planuje kupno bentleya flying spur speed za 750 tys. zł nie musi się martwić o dopłatę za fajniejszy lakier. "Metalik" jest tu w cenie!

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony