Głupota czy chęć wyłudzenia odszkodowania?

Są takie sytuacje, które, choć oczywiste z punktu widzenia prawa o ruchu drogowym, każą się dłużej zastanowić nad zachowaniem uczestników.

Zdjęcie

Kierowca tira cofa, a jadący Clio... sam chyba nie wie co robi /
Kierowca tira cofa, a jadący Clio... sam chyba nie wie co robi
/

Kierowca podczas cofania musi zachować szczególną ostrożność i ponosi winę, jeśli w kogoś wjedzie lub w inny sposób dojdzie do kolizji. Przepisy są w takich sytuacjach jednoznaczne.

Jadący tirem jednak jest ostrożny, sygnalizuje migaczem zamiar skrętu, odpowiednio wcześniej hamuje, cofa bardzo powoli... Tymczasem osobnik w białym Renault Clio stoi. Wrzuca wsteczny, zmienia zdanie i dalej stoi. Przecież tir w niego cofa, a jego kierowca nie widzi przeszkody! Ale Clio stoi. Może rusza się o parę centymetrów. Na co czeka?

Reklama

Jak skończy się ta sytuacja? Tak, jak można było przewidzieć. Pojawia się tylko pytanie - co działo się w głowie kierowcy Renault? Jeśli wezwano na miejsce policję, funkcjonariusze bez wątpienia wskazali winę jadącego tirem.

Ale gdyby sprawa trafiła do sądu i, znający się na prawie o ruchu drogowym sędzia, zobaczyłby to nagranie... Mógłby zadać kilka pytań. Dlaczego jadący Clio nie cofnął? Nie wiedział jak zareagować? To może nie powinien mieć prawa jazdy, skoro w najprostszej sytuacji potencjalnego zagrożenia nie wie co zrobić? A może rozmyślnie stał, wiedząc, że jeśli tir wjedzie w niego, to otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy?

Jak myślicie? Dlaczego kierowca Clio czekał, aż zostanie uderzony przez tira?

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony