Green Car of the Year - VW TDI

Od dłuższego czasu powtarzamy, że samochody hybrydowe to nic innego, jak marketingowa "ściema" i wyrostek robaczkowy motoryzacji.

Zdjęcie

VW jetta TDI
Producenci wmawiają nam, że zużywająca ok. 10 litrów benzyny na 100 km hybryda jest bardziej ekologiczna, niż spalający 8 litrów ropy 200 konny diesel. Zapominają również o drażniącej środowisko kwestii produkcji i utylizacji baterii akumulatorów.

Największa ściema ostatnich lat

W Polsce synonimem drogowego nieszczęścia jest przeważnie starszy pan w kapeluszu siedzący za kierownicą wychuchanej skody fabii. To oczywiście krzywdzący stereotyp, ale pamiętajmy, że w każdej legendzie tkwi ziarnko prawdy. czytaj więcej

Póki co, najwierniej do zapewnień producentów podchodzili Amerykanie. Lansowany przez Toyotę na najbardziej ekologiczny samochód, prius bił rekordy popularności. Wygląda jednak na to, że zdrowy rozsądek zawitał i do Stanów.

Reklama

Od 2006 roku przy okazji salonu samochodowego w Los Angeles jury złożone z amerykańskich ekspertów, w nawiązaniu do europejskiego konkursu na samochód roku, wybiera ekologiczny "Green Car of the Year". Tytuł ten otrzymały kolejno: mercury mariner hybrid, toyota camry hybrid i chevrolet tahoe hybrid. Na tegorocznej wystawie również wyłoniono zwycięzcę konkursu. Zaszczytny tytuł zielonego samochodu roku tym razem przypadł Volkswagenowi. Nagrodę otrzymał model jetta... z dwulitrowym silnikiem TDI!

Zdjęcie

VW jetta TDI
Dlaczego? Ponieważ auto ma nowoczesny wtrysk typu common rail (cóż za rewolucja), piezoelektryczne wtryskiwacze, a także system recyrkulacji spalin. Głównym atutem jetty, który urzekł większość jurorów był jednak fakt, że samochód jest nie tylko tańszy w zakupie i eksploatacji niż hybryda, ale spalając ok 5 l. ropy emituje do atmosfery mniej szkodliwych substancji niż większość samochodów spalinowo-elektrycznych...

Ze swojej strony wypada nam jedynie pogratulować błyskotliwości. Aż strach pomyśleć, co będzie, gdy za oceanem dowiedzą się o istnieniu reszty Europy i tak kosmicznych wynalazków jak JTD, HDI czy dCi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony