Grubasy w autach

Amerykańscy lekarze, po długotrwałych, wnikliwych badaniach reprezentatywnej grupy mieszkańców aglomeracji Los Angeles, doszli do wniosku, że właściciele samochodów mają większe niż piesi czy użytkownicy komunikacji publicznej problemy z utrzymaniem właściwej wagi ciała.

Zdjęcie

    /AFP
   
/AFP
Podczas prowadzenia auta ludzki organizm spala bowiem mniej kalorii niż podczas spaceru czy jazdy zatłoczonym autobusem. Wydaje się to oczywiste, ale dopiero teraz znalazło naukowe potwierdzenie.

Z artykułu pt. "Body mass index, neighborhood fast food and restaurant concentration, and car ownership", opublikowanego w czasopiśmie "Journal of Urban Health" wynika jednak, że od posiadania własnych czterech kółek niebezpieczniejsze jest mieszkanie w pobliżu fast food'ów. Sąsiedzi barów, serwujących frytki, hamburgery tudzież słodkie, mleczne koktajle, wykazują jeszcze wyższy niż zmotoryzowani wskaźnik masy ciała (BMI).

Reklama

W najgorszej sytuacji - i to jest nasz własny przyczynek do wspomnianego opracowania - są niewątpliwie ci, którzy do owych przybytków nieskomplikowanej gastronomii podjeżdżają samochodem...

Warto przy okazji zauważyć, że amerykańskie badania powinny zostać zweryfikowane w warunkach europejskich. Jak bowiem wiadomo, w USA większość aut wyposażona jest w automatyczne skrzynie biegów. My musimy naciskać dodatkowo pedał sprzęgła i częściej sięgać do drążka zmiany biegów, co nie może przecież pozostać bez wpływu na wydatek energetyczny i, w konsekwencji, masę ciała kierowcy.

Temat ten czeka wciąż na swojego badacza. Doktorat? A może nawet rozprawa habilitacyjna?

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony