Ignorant czy uczeń Urbana?

Chociaż Jerzy Urban już dawno zszedł ze świecznika, to od czasu do czasu pojawią, się osoby, dla których niedościgniony, wieloletni rzecznik rządu jest wzorem do naśladowania.

Zdjęcie

/poboczem.pl
Tym razem zabłysnął senator PO, a jednocześnie wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej Kazimierz Kleina.

Otóż pan senator podczas debaty budżetowej stwierdził, że podwyższona akcyza na samochody o pojemności silników powyżej 2 litrów będzie dotyczyła tylko osób najbardziej zamożnych i nie powinna wpłynąć na spadek dochodów z tego podatku. Dodał również, że wyższa akcyza na "luksusowe" samochody może być wkładem zamożniejszej części społeczeństwa w pomoc dla tych, którzy mogą być zagrożeni skutkami kryzysu.

Reklama

Czy wzrost podatku akcyzowego nie spowoduje spadku dochodów z tego tytułu, nie podejmujemy się oceniać. W oczy rzuca się jednak, że wątpliwość budzi nie spodziewany wzrost dochodów z tytułu akcyzy, ale... ewentualny spadek. W sumie nie ma się jednak czemu dziwić, wszak każdy podręcznik niesocjalistycznej ekonomii wyjaśnia, że im wyższe podatki, tym mniejsze z nich dochody...

Zostawiając na boku sensowność podnoszenia podatków, chcemy jednak skupić się na drugiej części wypowiedzi senatora Kleiny. Otóż światle zauważył, że wyższa akcyza może być wkładem zamożniejszej części społeczeństwa w pomoc biedniejszym. A więc: "Cały naród buduje swoją stolicę", "Wszyscy mamy takie same żołądki" (ale już mózgi niekoniecznie), "Żeby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej"!

Panu senatorowi, który jest również hotelarzem i może przez to oderwał się trochę od przaśnej polskiej rzeczywistości pragniemy przypomnieć, że tylko 13 procent sprowadzony w tym roku samochodów było młodszych niz 4 lata, a ponad 40 procent miało więcej niż 10 lat. Czy Polacy uwielbiają stare auta? Nie! Ale nie stać ich na nowe, więc sprowadzają takie, na jakie ich stać.

Więc niech pan senator, nie mydli oczu zamożniejszą częścią społeczeństwa, ale powie wprost, że dzięki wzrostowi akcyzy Polacy będą jeździli autami jeszcze starszymi lub słabszymi, które z definicji nie powinny wyjeżdżać poza miasto...

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony