Im ciemniej, tym przyjemniej

Dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Zawierciu stwierdził, że z powodu ogrzewania autobusów wzrosło zużycie paliwa przez tabor w jego firmie i postanowił ukarać dbających o komfort pasażerów kierowców.

Zdjęcie

  Ludzkie ciała są samoistnym, efektywnym źródłem ciepła
Obciął im premie, co oburzyło związkowców z miejscowej "Solidarności". Niesłusznie, bo przecież racja jest po stronie dyrektora i nie chodzi tu tylko o rachunek ekonomiczny i interesy przedsiębiorstwa.

Kierowcy, tak troszczący się o marznących podróżnych, powinni myśleć bardziej globalnie. Ogrzewane autobusy spalają więcej oleju napędowego, a zatem emitują też więcej spalin, czyli gazów cieplarnianych, przyczyniając się do niekorzystnych zmian klimatycznych na Ziemi. Dyscyplinująca szoferów decyzja dyrektora z Zawiercia z pewnością ucieszy zatem niedżwiedzie polarne, zaniepokojone szybkim topnieniem arktycznych lodów.

Reklama

Zdjęcie

  Z powodu ogrzewania autobusów wzrosło zużycie paliwa
/
To po pierwsze. Po drugie, wiadomo, że ludzkie ciała są samoistnym, efektywnym źródłem ciepła. W przepełnionych busach, autobusach i tramwajach w zupełności wystarczającym, co z pewnością wykazałyby ekspertyzy naukowe, zamówione przez władze miast. Wystarczy nie przewietrzać zbyt często i intensywnie wnętrza pojazdu. Jeżeli mimo wszystko komuś będzie chłodno, niech się po prostu mocniej przytuli do sąsiada, co zacieśni więzi między bliźnimi i kto wie, może w konsekwencji i dłuższej perspektywie doprowadzi do tak pożądanego zwiększenia przyrostu naturalnego w kraju.

Po trzecie wreszcie, pamiętajmy, że wychodząc z nagrzanego autobusu na mroźną ulicę narażamy się na przeziębienia. Im mniejsza różnica między wnętrzem pojazdu, którym jedziemy, a otoczeniem, tym mniejsze prawdopodobieństwo złapania jakiegoś choróbska. A zdrowie jest przecież naszym najcenniejszym skarbem.

Dyrektorowi z Zawiercia radzimy, by zalecił również wyłączanie oświetlenia kabin autobusów. Będzie miał dodatkowe oszczędności, przyczyni się do ograniczenia globalnego ocieplenia, a poza tym... im ciemniej, tym przyjemniej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Autor:

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony