Informacje o tragicznej śmierci Igora. Zmarł na komisariacie

W sobotę (21 maja br.) w programie TVN24 z cyklu Superwizjer wyemitowano reportaż dotyczący tragicznej śmierci Igora S. we Wrocławiu. W treści ujawniono m. in. wypowiedzi anonimowych osób i fragmenty nagrań.

Zdjęcie

Fragment programu Superwizjera (TVN24) /
Fragment programu Superwizjera (TVN24)
/

Przypomnę sprawę. Rok temu 25-letni Igor został zatrzymany na wrocławskim rynku, bo przypominał poszukiwaną osobę. Komisariat policji opuścił martwy.
Do wstrząsających policyjnych zdjęć i świadków przesłuchania dotarł reporter "Faktów" TVN. Reportaż Wojciecha Bojanowskiego został wyemitowany w "Superwizjerze" w sobotę wieczorem.

Śmierć na komisariacie. Uwaga, film drastyczny /poboczem.pl

Poniżej wyjaśnienie, jakie znalazłem na stronach Komendy Głównej Policji.
"Wszystkie okoliczności podejmowanej przez policjantów interwencji związane z jego zatrzymaniem na rynku we Wrocławiu były uzasadnione. W związku z tragiczną śmiercią Igora S. Policja natychmiast wszczęła czynności wyjaśniające w celu ustalenia wszystkich okoliczności tej sprawy oraz, co pragniemy podkreślić, niezwłocznie po tej tragedii przekazała wszystkie materiały mogące stanowić dowód w sprawie prokuraturze. Zainteresowanie operatora monitoringu miejskiego na rynku we Wrocławiu wzbudził mężczyzna odpowiadający rysopisowi osoby poszukiwanej.
Mężczyzna ten zachowywał się nerwowo, m.in. rozglądając się na wszystkie strony. Dyżurny na miejsce skierował patrol Policji. Mężczyzna wobec, którego podjęta była interwencja wypowiadał się chaotycznie i niezrozumiale. Ponadto był wulgarny i agresywny, a w podręcznej torbie, która leżała na ławce posiadał metalową pałkę teleskopową. Policjanci już na początku interwencji na podstawie dowodu osobistego ustalilii, że jest to Igor S. Po sprawdzeniu w policyjnej bazie okazało się, że Igor S. jest poszukiwany przez prokuraturę za popełnione oszustwa.
W związku z tym, że mężczyzna był nadal agresywny dyżurny na miejsce wysłał dodatkowy patrol w celu udzielenia pomocy z poszukiwanym. Podczas interwencji funkcjonariusze ujawnili przy mężczyźnie telefon komórkowy, którego pochodzenie nie potrafił dokładnie wyjaśnić. Wobec tych wszystkich okoliczności interwencji mundurowi podjęli decyzję o jego doprowadzeniu do jednostki Policji. Pomimo wielokrotnych poleceń mężczyzna nie reagował, a wręcz przeciwnie był coraz bardziej agresywny, stawiając czynny i bierny opór. Pomimo użycia przez policjantów siły fizycznej, jak również nieskutecznej próby założenia kajdanek po raz kolejny policjanci polecili mężczyźnie, aby zachowywał się zgodnie z prawem.
Igor S. nie zastosował się do poleceń w związku z tym policjant użył wobec niego tasera. Igor S. nadal był bardzo agresywny, tj. wyrywał się, odpychał i kopał. Użycie tego urządzenia spowodowało jednak, że mężczyzna obrócił się na plecy i wówczas funkcjonariusze założyli mu kajdanki na ręce trzymane z przodu. Użycie przez interweniujących policjantów środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i tasera przeznaczonego do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, a następnie kajdanek było adekwatne do sytuacji oraz do zachowania się mężczyzny wobec, którego podjęta została interwencja.
W związku z tragiczną śmiercią Igora S. Policja natychmiast wszczęła czynności wyjaśniające w celu ustalenia wszystkich okoliczności tej sprawy oraz, co pragniemy podkreślić, niezwłocznie po tej tragedii przekazała wszystkie materiały mogące stanowić dowód w sprawie prokuraturze."
Czy wyraził zgodę na upublicznienie: TAK
------------------------------------------------------


Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Autor:
przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony