ITD służbą mundurową? Pytam: a niby dlaczego?

"Tego można było się spodziewać! Prowadzony przez policję strajk włoski znajduje naśladowców. Czytam właśnie o rosnącej "frustracji w środowisku inspektorów transportu drogowego". Przewodniczący Związku Zawodowego ITD grozi protestem, który ma polegać - nic nowego i oryginalnego - na "częstszym wystawianiu pouczeń zamiast mandatów karnych". Chce, aby instytucja, w której pracuje, została uznana za służbę mundurową. Pytam: a niby dlaczego?

Zdjęcie

/Fot. Karolina Misztal /Reporter
/Fot. Karolina Misztal /Reporter

Komentujący powyższy postulat internauci słusznie zauważają, że idąc podobnym tokiem myślenia, status "służby mundurowej" i związane z nim przywileje powinny otrzymać na przykład pielęgniarki. Też ciężko pracują, też w piątek i świątek, i też są zobowiązane do noszenia uniformów. Ciążącej na obu grupach zawodowych odpowiedzialności nie ma nawet co porównywać.

"Wykonujemy takie same czynności na drodze jak policjanci, wykonujemy czynności z bronią, a jesteśmy cały czas zwykłymi urzędnikami" - żali się pan przewodniczący.

Reklama

Wykonują "czynności z bronią", to znaczy co? Strzelają do kierowców? Trzymają ich na muszce? Otóż jeżeli jest to uciążliwe, wiąże się z nadmiernym stresem i niebezpieczeństwem, to wyjście jest proste - należy "krokodylkom" broń odebrać.

Nie rozumiem także sformułowania: "jesteśmy cały czas zwykłymi urzędnikami". Czyżby funkcja urzędnika hańbiła? No i co odróżnia zwykłego urzędnika od niezwykłego?  

Pracownicy ITD podkreślają, że pracują na drogach. A czego niby się spodziewali, zatrudniając się w instytucji, która określenie wywodzące się od słowa "droga" ma w swojej nazwie?

Związkowcom z inspekcji nie podoba się, że pensje wypłacają im wojewodowie, co powoduje, że "różnice w wypłatach między inspektorami na tych samych stanowiskach wynoszą w niektórych przypadkach  - zależnie od województwa - nawet tysiąc złotych." Mam konstruktywną propozycję: wyrównajmy te stawki, do najniższej. I zobaczymy, co wtedy. A mówiąc serio, wspomniane różnice na pewno da się merytorycznie uzasadnić.

Z ciekawości zajrzałem na stronę internetową Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jest tam zakładka "Kariera", a w niej aktualne oferty pracy. Kogo szuka GITD? Specjalisty ds. gospodarczo-zaopatrzeniowych, podreferendarza ds. wsparcia technicznego, specjalisty ds. inwestycji i remontów, referendarza ds. postępowań, głównego specjalisty ds. interoperacyjności europejskiej, głównego specjalisty ds. rozwoju i strategii poboru opłat, specjalisty ds. rachuby płac, specjalisty ds. wsparcia czynności kontrolnych, głównego specjalisty ds. budżetu itd. itp. Specjaliści, starsi specjaliści, główni specjaliści, eksperci, naczelnicy, kierownicy, referendarze, podreferandarze... Nie znalazłem ani jednej oferty dla pracującego na drodze, w systemie 24-godzinnym, wykonującego czynności z bronią inspektora. Czyżby nie brakowało chętnych do tej roboty? Wbrew opinii przewodniczącego związku, który twierdzi, że "problem jest olbrzymi, ponieważ doświadczeni inspektorzy masowo odchodzą z ITD, inspektorzy, którzy znają się na swojej pracy jak mało kto".

Generalnie uważam za konieczne ponowne przemyślenie uprawnień do zakładania związków zawodowych w takich państwowych służbach oraz instytucjach, jak policja czy właśnie inspekcja transportu drogowego. Organizacje te zamiast wspierać funkcjonariuszy i pracowników w wykonywaniu ich codziennych obowiązków, obojętnie z bronią czy bez, tylko jątrzą, podjudzają i utrudniają.

Na koniec warto przypomnieć, że inspekcja transportu drogowego powstała w 2001 r. W okresie, gdy Polska starała się o przyjęcie do Unii Europejskiej, w ramach zobowiązań przedakcesyjnych. Jak podają źródła, w tworzeniu jej struktury i podstawy prawnej uczestniczyli eksperci z Francji i Niemiec. To wiele tłumaczy. Chyba najwyższy czas, by zastąpić ITD nową, suwerennie polską formacją. Tak jak Biuro Ochrony Rządu zostało ostatnio zastąpione Służbą Ochrony Państwa."

Autorem tekstu jest czytelnik o pseudonimie Alfa. Jeżeli chcesz przeczytać więcej jego tekstów, zobaczyć jego zdjęcia i filmy, kliknij w poniższy avatar.

Także i ty możesz podzielić się tutaj swoimi przemyśleniami. Szczegóły TUTAJ.


Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Autor:

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony