Jak misiaczek został śmieciarzem

Czym charakteryzują się żywe języki? Lingwiści powiedzą, że ewoluowaniem. W aktywnie używanych językach pojawiają się nowe sformułowania, słowa, które są potrzebne do opisywania nowych zjawisk, ale które mogą również wypierać inne określenia, wcześniej używane.

Zdjęcie

"Widzieliście śmieciarzy ze śmietnikiem?" /poboczem.pl
"Widzieliście śmieciarzy ze śmietnikiem?"
/poboczem.pl
Na pewno żyjącym językiem jest język użytkowników CB-radia. Kierowcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym urządzeniem początkowo mogą być nieco oszołomieni. Nie każdy zrozumie przecież, że "misiaczek" to policjant, "krokodylek" lub "inspektorek" to inspektor transportu drogowego (dla kierowcy aut osobowych kompletnie niegroźny), a hulajnoga to motocykl.

Oczywiście kwestią krótkiego czasu jest wejście w krąg "wtajemniczonych", którzy nie mają problemu z rozszyfrowaniem komunikatu mówiącego, że "na 48-mym miałeś misiaków z suszarką, pod Kielcami lata nieoznakowany miśkowóz, a na 90-jest małe zatwardzonko, bo był wypadeczek, do którego leciała karetka na bombach".

Reklama

Jednak nawet doświadczeni użytkownicy CB byli nieco zdezorientowani, gdy wjeżdżając ostatni do Lublina mogli usłyszeć pytanie, "czy ktoś nie widział gdzieś śmieciarzy ze śmietnikiem?". O co chodzi? Nie, wcale nie o służby oczyszczania miasta, nikt też nie odczuł nagłej potrzeby pozbycia się resztek z KFC, czy innego McDonaldsa.

Takie pytanie okazuje się po prostu pokłosiem niedawnej akcji lubelskiej policji, która ukryła fotoradar w śmietniku. Dzięki niej "fotoradarek" stał się "śmietnikiem", a miło brzmiący "misiaczek" - "śmieciarzem"...

Tak, język CB jest z pewnością żywy. Ciekawe, czym jeszcze wkrótce się wzbogaci.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony