Jak znaleźć dobre autocasco? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o AC!

Zależy Ci na dodatkowej ochronie Twojego pojazdu? Dobrym rozwiązaniem będzie zakup odpowiedniego autocasco! Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru? Jak znaleźć dobre autocasco? Poniżej znajdziesz szereg cennych wskazówek.

Zdjęcie

Znajomość wartości swojego pojazdu jest niezbędna do tego, aby zweryfikować wycenę ubezpieczyciela /Pixabay.com
Znajomość wartości swojego pojazdu jest niezbędna do tego, aby zweryfikować wycenę ubezpieczyciela
/Pixabay.com

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne - możesz je dodatkowo dokupić do obowiązkowego OC. W zależności od swojego zakresu może ono objąć wyposażenie standardowe lub dodatkowe i pomóc w sytuacji kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia. Na co zwrócić uwagę? Jak wybrać dobre autocasco? Sprawdź wszystko, co powinieneś wiedzieć o dobrowolnym ubezpieczeniu AC.

Wybierz zakres ubezpieczenia

W przeciwieństwie do OC zakres ubezpieczenia AC jest różny u poszczególnych ubezpieczycieli. Wybierz więc takie warianty, które odpowiadają Twoim potrzebom i z których będziesz chciał skorzystać w razie potrzeby. Dobrze, by ubezpieczyciel objął odpowiedzialnością takie zdarzenia jak np. uszkodzenie pojazdu na skutek kolizji drogowej, pożaru czy powodzi, kradzieży wyposażenia i elementów pojazdu oraz kradzieży pojazdu. Jeśli któraś z powyższych sytuacji będzie miała miejsce, uzyskasz niezbędną pomoc i wypłatę należnego odszkodowania.

Reklama

Poznaj wartość swojego pojazdu

To podstawowe kryterium, jakie należy poznać przed zakupem autocasco. Znajomość wartości swojego pojazdu jest niezbędna do tego, by zweryfikować wycenę wykonaną przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. W oparciu o wysokość wartości auta wyliczana jest cena ubezpieczenia autocasco. Dlatego więc warto sprawdzić, czy wycena odpowiada faktycznej wartości pojazdu i jest adekwatna do zaproponowanej składki ubezpieczeniowej.

Zdecyduj się na formułę all risks

Formuła all risks ochroni Twój pojazd w sytuacji wystąpienia wszystkich możliwych ryzyk, które nie zostały opisane w zestawieniu wyłączeń odpowiedzialności. W OWU danego towarzystwa ubezpieczeniowego znajdziesz akapit dotyczący zakresu ubezpieczenia - są tam wymienione wszystkie sytuacje, które są objęte ochroną AC. Formuła all risk rozszerza ten akapit o sytuacje, które nie zostały tam wymienione, jednak z wykluczeniem tych zawartych w paragrafie wyłączenia odpowiedzialności.

Wybierz sposób wyceny szkody

Przed podpisaniem ostatecznej umowy ubezpieczenia autocasco poznaj, jakie sposoby wyceny szkody umożliwia dany ubezpieczyciel. Zazwyczaj możesz wybrać opcję bezgotówkową lub gotówkową. Czym się różnią? Otóż, formuła bezgotówkowa pozwala na likwidację szkody w warsztacie samochodowym - zostawiasz w nim swój uszkodzony pojazd, mechanik dogaduje szczegóły i rozlicza się z Twoim ubezpieczycielem, a Ty odbierasz naprawiony pojazd. Opcja gotówkowa polega na sporządzeniu przez Ciebie kosztorysu. Po jego weryfikacji otrzymasz gotówkę od ubezpieczyciela i będziesz musiał naprawić pojazd na własną rękę.

Określ wysokość udziału własnego

- To również bardzo ważna, choć często pomijana kwestia. - W zależności od praktyk stosowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, możemy wybrać spośród kilku opcji, które mają wpływ na wysokość opłacanej składki autocasco. Na przykład, jeśli zdecydujemy się na pokrycie 10% wartości powstałej szkody z własnej kieszeni, wówczas ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie pomniejszone właśnie o tę kwotę. Im większy będzie zadeklarowany wkład własny, tym niższą składkę przyjdzie nam zapłacić - wyjaśnia Bartłomiej Roszkowski z kalkulatora OC/AC Punkta. Jeśli jednak nie chcemy dokładać z własnych pieniędzy, warto wybrać opcję zniesienia udziału własnego. Wówczas jednak musimy się liczyć z wysoką składką AC.

Świetną opcją na znalezienie odpowiedniego autocasco jest skorzystanie z kalkulatorów OC/AC online. Wówczas otrzymasz zestawienie kilkudziesięciu ofert od ubezpieczycieli, dzięki czemu w jednym miejscu porównasz zakres i cenę składki autocasco od różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

materiały prasowe

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony