Jaki jest sens użytkowania w Polsce kabrioletów?

Nastały cieplejsze dni, na drogi wylegli motocykliści i kabrioleciści. Właścicieli jednośladów rozumiemy.

Zdjęcie

  Jak wytłumaczyć sens użytkowania w polskich realiach samochodów z odkrytym dachem?
  Jak wytłumaczyć sens użytkowania w polskich realiach samochodów z odkrytym dachem?
Przemawia za nimi rozsądek - takim pojazdem łatwiej poruszać się zatłoczonymi ulicami, a także fantazja - ileż frajdy musi sprawiać lawirowanie motocyklem czy skuterem wśród zestresowanych kierowców samochodów, jakaż dawka adrenaliny wydziela się w młodym organizmie podczas rajdu na tylnym kole przez główną arterię miasta. Proszę nam jednak wytłumaczyć sens użytkowania w polskich realiach samochodów z odkrytym dachem?

Co innego na serpentynach wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego: łokieć za burtę, wiatr we włosach, obok ognista Włoszka czy fertyczna Francuzeczka i jedziesz bracie, hamując z piskiem na zakrętach ponad przepaściami. Albo Kalifornia z jej klimatem, który zna zupełnie inne niż w pozostałych częściach świata pory roku: lato, jeszcze lato, ciągle lato i następne lato... Łokieć za burtę, kwiecista koszulka, brylantyna we włosach, obok butla coca coli oraz pudło z popcornem i suniesz bracie powoli nadoceanicznym bulwarem, taksując wzrokiem spacerowiczki w minispódniczkach. Żyć, nie umierać...

Reklama

Ale w Polsce? W kraju, gdzie przez większą część roku leje, śnieży, mrozi i wieje? A kiedy wreszcie na chwilę się rozpogodzi i możesz odsunąć dach, szybko przekonujesz się, że blacha izoluje nie tylko od wiatru i deszczu, ale także od decybeli i niemiłych zapachów. Stoisz zatem swoim kabrioletem w korku, wdychając smrody z rur wydechowych innych samochodów, ogłuszony hałasem, który sprawia, że twoje radio jest całkowicie niesłyszalne. Co w tym przyjemnego?

Do tego zero intymności. W klasycznym aucie, takim z pełną obudową, człowiek czuje się jak u siebie w domu. Może spokojnie ziewnąć, podrapać się w głowę, poprawić makijaż, stroić miny, sprawdzając w lusterku, czy od poprzedniego dnia nie przybyło mu zmarszczek... W miłym, aczkolwiek skądinąd złudnym przekonaniu, że nikt go nie obserwuje. W aucie typu topless leżysz jak nudysta na tekstylnej plaży. Pewny, że wszyscy się na ciebie gapią.

To nie wszystko. Otóż coraz częściej widuje się szaleńców, którzy opuszczają zaparkowane kabriolety, nie dbając o zamknięcie dachu. Co mogą zastać po powrocie? W najlepszym wypadku resztki kebaba na fotelu kierowcy...

Studenci do nauki, literaci do piór, kabriolety do Kalifornii!

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony