Jaki kraj, taki pościg...

Niedziela, 4 października 2009 (16:44)

Z czym kojarzy nam się słowo pościg? Amerykańskie filmy utrwaliły w naszych umysłach obraz pędzącego ruchliwą autostradą pickapa, koniecznie z silnikiem V8, ciągnącego za sobą kolumnę policyjnych radiowozów starających się za wszelką cenę zepchnąć delikwenta z drogi.

Zdjęcie

Policyjna kia
Policyjna kia
Krótko mówiąc - zawrotna prędkość, dziesiątki migających "kogutów" i efektowny finał obejmujący dachowanie pickupa i kilka skasowanych policyjnych fordów.

Oczywiście pościgi nie są wyłącznie domeną Amerykanów. Często do tego typu incydentów dochodzi również w Polsce. Tym naszym do mrożącego krew w żyłach widowiska sporo jednak brakuje.

Reklama

W nocy z poniedziałku na wtorek policjanci z komendy w Katowicach próbowali zatrzymać samochodowych złodziei. Uwagę funkcjonariuszy przykuła czwórka młodych ludzi, która próbowała ukraść fiata uno. "Zawodowcom" nie udało się go odpalić, na widok policji, wsiedli do zaparkowanego obok fiata cinquecento (jak się później okazało kradzionego) i zaczęli uciekać. Policjanci usiłowali zatrzymać te pędzącą strzałę, ale kierowca nie zareagował na dawane przez nich sygnały. Gdy próbował potrącić policjanta, funkcjonariusze otworzyli ogień z broni służbowej. Do pościgu za dociążonym czterema osobami cinquecento włączyły się inne radiowozy. Po raz kolejny zorganizowano blokadę jednak kierowca fiata i tym razem postanowił przedrzeć się "taranem". Znów padły strzały.

Obyło się jednak bez spychania auta z drogi czy efektownego dachowania. Po kilku minutach ścigany fiat zatrzymał się. Wbrew pozorom współpracy nie odmówił wcale kręcony do granic możliwości sprzęt. Okazało się, że dwójka (kierowca w wieku 29 lat i dziewczyna w wieku 16 lat) z czterech pasażerów została postrzelona przez policjantów (zapewne strzelali w koła) i wymagała przetransportowania do szpitala. Pozostała dwójka (mężczyzna w wieku 18 lat i dziewczyna w wieku 13 lat) trafiła do policyjnego aresztu.

Jak podaje policja, dwójce poszkodowanych nie grozi niebezpieczeństwo. W szpitalu pilnowali są przez funkcjonariuszy. Dziewczyna została postrzelona w okolice pachwiny, kierowca jest ranny w klatkę piersiową.

Można by zaryzykować stwierdzenie, jaki kraj, takie i pościgi. Oczywiście nie można mieć pretensji do funkcjonariuszy, że zatrzymania fiata cinquecento wymagało włączenia się do akcji kilku jednostek i użycia broni. Prawdę mówiąc serdecznie współczujemy tym, którzy odważyli się wyciągnąć pistolet, bowiem będą oni teraz musieli spisywać szczegółowe raporty i rozliczyć się ze służbowej amunicji. Z drugiej jednak strony strzelanie do uciekających samochodów to jedyna metoda na polskich piratów drogowych. Wprawdzie ryzyko postrzału przypadkowych osób jest wysokie, ale koszt naboju do P99 to ledwie kilkanaście groszy. Spychanie auta z drogi, tak jak uczeni są to robić funkcjonariusze amerykańskiej drogówki, w ogóle nie wchodzi w grę. Po pierwsze, kia ceed mogłaby tego nie wytrzymać, a po drugie kierowca odpowiadałby przed komendantem za zniszczenie sprzętu służbowego. Również kieszenią...

***

Oto informacja policji z Podlasia o kolejnym pasjonującym pościgu. Pisownia oryginalna:

16-letni motorowerzysta nie miał prawa jazdy i był poszukiwany. Nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Po kilkusetmetrowym pieszym pościgu trafił w ręce mundurowych. Teraz sprawą zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.

Wczoraj policjanci patrolujący teren wokół jednej z siemiatyckich szkół zauważyli motorowerzystę z pasażerem jadących bez hełmów ochronnych. Kierowca jednośladu nie zastosował się do poleceń mundurowych i nie zatrzymał się do kontroli. Zaczął uciekać między pobliskimi blokami. Po kilkusetmetrowym pieszym pościgu 16-letni kierowca został zatrzymany w jednej z blokowych klatek. Podczas legitymowania okazało się, że siemiatyczanin nie ma uprawnień do kierowania motorowerem i jest poszukiwany. Teraz sprawa trafi do sądu rodzinnego i nieletnich.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl
Autor: