Jakie ubezpieczenia samochodowe warto mieć?

Ubezpieczenia samochodowe zaczynają się od OC, ale na nim się nie kończą. Sprawdź, za co odpowiadają dodatkowe ubezpieczenia i wybierz zestaw, który pozwoli Ci jeździć z pełnym spokojem po drogach i bezdrożach.

Zdjęcie

Dodatkowe ubezpieczenie chroni kierowcę przed nieprzewidywalnymi sytuacjami losowymi /Shutterstock
Dodatkowe ubezpieczenie chroni kierowcę przed nieprzewidywalnymi sytuacjami losowymi
/Shutterstock

Obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenia samochodowe dzieli się w pierwszej kolejności na to, które musi wykupić każdy, ponieważ za jego brak grozi kara finansowa, i na te, które nie są obowiązkowe, ale zdecydowanie warto rozważyć ich zakup. Jedynym obligatoryjnym ubezpieczeniem dla kierowcy jest OC samochodowe.

- OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, gwarantuje ochronę finansową w przypadku, w którym będziesz musiał pokryć finansowe koszty spowodowanego przez siebie wypadku lub kolizji. Brak aktualnego OC podlega karze finansowej. Sprawdzaniem i kontrolą aktualnych opłat za OC samochodu zajmuje się UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Fundusz ten wypłaca również odszkodowania z OC osobom poszkodowanym w wypadkach, w których sprawca nie ma opłaconego OC, nie zgłosił się lub nie został wykryty - Mówi Barbara Kowalczyk z ubsy.pl.

Reklama

Ochrona ubezpieczeniowa kierowcy - nieobowiązkowe AC

Wszystkie ubezpieczenia, poza OC samochodu, są nieobowiązkowe. Warto jednak na nie zwrócić uwagę, ponieważ dodatkowe ubezpieczenie chroni kierowcę przed skutkami nieprzewidzianych i często brzemiennych w skutki wydarzeń losowych.

Ubezpieczeniem, które obejmuje kierowcę i jego pojazd jest AC, czyli autocasco. Dotyczy ono ochrony pojazdu i jego wyposażenia w zakresie zniszczenia, kradzieży i utraty. Jest to ubezpieczenie dobrowolne i jego zakres określa indywidualnie przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe. W przypadku tej ochrony ubezpieczeniowej warto kierować się rzeczywistymi potrzebami i wybrać ubezpieczenie, które faktycznie ochroni w razie wypadku. Cena tej polisy jest ważna, ale nie powinna być najważniejszym i jedynym kryterium wyboru.

Assistance zawsze warto mieć!

Ochrona z assistance jest ubezpieczeniem, które zapewnia różne rodzaje pomocy (np. techniczną, medyczną, informacyjną) w momencie zaistnienia wypadku, kolizji lub awarii pojazdu. Zakres assistance jest oczywiście uzależniony od wysokości wykupionego pakietu i może zagwarantować np. zorganizowanie lawety lub pojazdu zastępczego, holowanie, dostarczenie paliwa do pojazdu, zorganizowanie transportu z miejsca wypadku czy pobytu w hotelu na czas naprawy auta. Ubezpieczenie assistance jest często łączone z ochroną ubezpieczeniową AC.

NNW to ochrona dla kierowcy i pasażerów

NNW to ubezpieczenie od następstwa nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów, którzy mogą ucierpieć w razie wypadku lub kolizji samochodowej. Ubezpieczenie to obejmuje ochroną kierowcę i pasażerów nie tylko wtedy, gdy pojazd jest w ruchu. Działa ono również przy wsiadaniu/wysiadaniu z samochodu, podczas przebywania w aucie w czasie jego postoju, a także podczas naprawy samochodu w trasie. Ważne jest to, że NNW obejmuje ochroną liczbę pasażerów zgodną z tą, która jest wpisana do dowodu rejestracyjnego. Jeśli przewozisz więcej pasażerów niż jest to dozwolone w dokumencie rejestracyjnym, musisz liczyć się z tym, że w razie wypadku, NNW nie obejmie wszystkich osób, które znajdowały się w aucie.

Zdjęcie

NNW obejmuje życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów /Shutterstock
NNW obejmuje życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów
/Shutterstock

W pakietach opłaca się bardziej

Jeśli wykupujesz dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, zapytaj swojego ubezpieczyciela o pakiety. Przeważnie jest to jeden z najprostszych sposobów na oszczędzanie sporej sumy pieniędzy. OC samochodu wraz z AC albo AC z assistance lub nawet OC, AC, assistance i NNW w jednej polisie to oszczędność nawet do kilkuset złotych!

Przed zakupem przeczytaj OWU

Przed podjęciem decyzji o zakupieniu tego czy innego ubezpieczenia komunikacyjnego, przeczytaj OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. To w tym dokumencie, który jest dostępny dla każdego konsumenta, ubezpieczyciel określa szczegółowe warunki, na których działa ubezpieczenie. Naprawdę warto je znać, aby mieć pewność, że w danej sytuacji wykupiony pakiet ubezpieczeniowy przyda się bez zarzutu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

materiały prasowe