Jest sposób na korki!

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad znalazła rozwiązanie dla problemu "zatykającej" się zakopianki.

Zdjęcie

Jechać czy zostać w domu?
/poboczem.pl

Nie, wbrew temu, co jako pierwsze przychodzi na myśl, rozwiązaniem nie będzie druga, dwupasmowa nitka. Bo to są koszty, a i z góralami trzeba się kłócić. A przecież wiadomo, że góral to człek wyrywny, który w nerwach to i ciupaską może potraktować. Po co się narażać?

Tym bardziej, że jest inny, dużo prostszy i tańszy sposób na rozładowanie korków, w których Polacy z uporem godnym lepszej sprawy stoją co weekend, by chociaż przez chwilę pokazać się na Krupówkach, wyjechać kolejką na Gubałówkę i móc potem opowiadać znajomym, że "było się w górach".

Reklama

Otóż Dyrekcja, przez złośliwych nazywana "gdaką", testuje automatyczny system monitorowania czasu przejazdu. Specjalne urządzenia zainstalowano na razie na 40-kilometrowym odcinku zakopianki między Skomielną Białą i Poroninem. System automatycznie odczytuje tablice rejestracyjne pojazdu wjeżdżającego w monitorowaną strefę, a następnie - opuszczającego ją.

Rejestrując czas obu zdarzeń, system jest w stanie obliczyć, ile trwa pokonanie całego odcinka, a dzięki znanej odległości między punktami kontrolnymi, może również policzyć średnią prędkość pojazdu.

Mając wiedzę o czasie przejazdu oraz średniej prędkości, kierowca wie już w zasadzie wszystko i może podjąć różne decyzje. Np. może pojechać do Zakopanego w nocy, licząc że będzie bezchmurnie a księżyc w pełni, co pozwoli zobaczyć góry. Może również wybrać inną trasę i stać w korku na odcinku, który nie został objęty takim nowatorskim monitoringiem.

Może również w ogóle nie wyjeżdżać z domu, i to rozwiązanie - z punktu widzenia GDDKiA - będzie optymalne. Przecież samochód, który nie jeździ, nie niszczy dróg, których potem nie trzeba remontować.

Nic więc dziwnego, że urzędnicy twierdzą, że jeśli system się sprawdzi (czytaj: doprowadzi do zniechęcenia kierowców do ruszania się z domu), to rozszerzą system na kolejne odcinki dróg.

Oceń swoje auto. Wystarczy wybrać markę... Kliknij TUTAJ.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony