Karambol na autostradzie A4 - "klasyczna" sytuacja

Poniedziałek, 11 czerwca 2018 (15:46)

Autostrady są najbezpieczniejszym rodzajem dróg, pod warunkiem, że... wiemy jak z nich korzystać. Poniższa sytuacja pokazuje jasno, że wciąż wielu kierowców w Polsce ma z tym problem.

Zdjęcie

/
/

Kiedy dochodzi do niebezpiecznych sytuacji na autostradzie? Przede wszystkim wtedy, gdy samochody zaczynają nagle zwalniać, lub, co gorsza, zatrzymywać się. Wielu kierowców nie jest gotowych na nagłe zahamowanie się ze 140 km/h do zera. Większość nieco tylko zwalnia, a później... jest już za późno. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, kiedy nie tylko na prawym, ale i na lewym pasie jadą autobusy, dostawczaki, lawety i inne wysokie pojazdy, które zasłaniają widok i nie pozwalają na reagowanie z wyprzedzeniem. Tak jak na poniższym nagraniu.

wypadek na A4 Kąty Wrocławskie

Widok kierowcy autobusu z kamerą, jadącego lewym pasem, przesłaniała wysoka przyczepa z plandeką. Dlatego też, chociaż utrzymywał duży dystans do poprzedzającego go Golfa, zatrzymał mu się, dosłownie, na zderzaku. Znacznie mniej rozsądku miał kolejny kierowca, jadący lawetą z przyczepą (na których przewoził dwa samochody), który również uznał, że lewy pas to miejsce akurat dla niego. Jemu już nie udało się zahamować, podobnie jak jadącemu za nim dostawczakowi.

Reklama

Pierwsze nagranie z wypadku może sugerować poważny karambol. Na szczęście na drugim wideo widzimy, że pojazdy nie zostały poważnie uszkodzone. O szczęściu może mówić ostatni z kierowców biorących udział w wypadku - laweta wbiła się w komorę silnika jego dostawczaka. Gdyby jechał osobowym, znacznie niższym samochodem, mogłoby się zrobić naprawdę groźnie.

Karambol na A4, Kąty Wrocławskie. 25.05.2018

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl