Kiedy policjanci mogą spać w radiowozie?

Policjanci lubią przysnąć w radiowozie. Nic zaskakującego, w Internecie jest mnóstwo zdjęć ilustrujących ten nawyk. My również od czasu do czasu zamieszczamy fotografie mundurowych, którym zdarzyło się, jak to kiedyś elegancko mawiano - "wpaść w objęcia Morfeusza".

Zdjęcie

Fot. https://www.facebook.com/SfotografujPolicjanta /
Fot. https://www.facebook.com/SfotografujPolicjanta
/
​Wyjaśniamy, dlaczego policjanci spali na służbie

"Śpiącymi policjantami" nazywane bywają montowane na jezdniach progi spowalniające. Okazuje się jednak, że wspomniane pojęcie nabiera czasem całkiem dosłownego znaczenia. Oto komendant miejski policji w Krakowie ukarał dwóch policjantów, którzy spali na służbie w radiowozie. czytaj więcej

Nie czynimy tego złośliwie. Przeciwnie, staramy się zrozumieć ich sytuację. Długie, monotonne godziny służby, suty posiłek w jakiejś przydrożnej budce z kebabami, ciepełko, może jakaś spokojna muzyczka z radia... Nic dziwnego, że głowa sama opada na kierownicę. Zresztą uderzcie się w piersi - komu z was nie zdarzyło się przyciąć komara w pracy, na wykładzie czy podczas lekcji?

Zrozumienie nie oznacza jednak całkowitego wybaczenia. Dlatego zazwyczaj prosimy o wyjaśnienia przełożonych funkcjonariuszy przyłapanych na drzemce. Tak było również w przypadku tej nadesłanej przez jednego z czytelników fotki. Została ona wykonana na Opolszczyźnie i, jak widać, w nocy, a przynajmniej po zapadnięciu ciemności. A co robi normalny człowiek o tej porze? No właśnie.

Reklama

Z drugiej strony śpiący policjanci są narażeni na niebezpieczeństwa. Ktoś może uszkodzić mienie uspołecznione, czyli radiowóz lub nawet, nie daj Boże, naruszyć osobistą nietykalność pogrążonego we śnie patrolu. W związku z powyższym zwróciliśmy się do opolskiej policji z prośbą o zinterpretowanie sytuacji oraz o informację, na jakich zasadach policjanci będący na służbie mogą wykorzystywać przerwy w pracy.

"Na podstawie nadesłanego zdjęcia nie możemy zidentyfikować czasu, ani też miejsca wykonania tej fotografii - ze zdjęcia nie wynika, że jest ono zrobione na Opolszczyźnie. Trudno zatem ustosunkować się do okoliczności w jakich zostały sfotografowane osoby na tym zdjęciu. (...) Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2001 r. w sprawie rozkładu czasu służby policjantów, funkcjonariusze mają prawo do przerwy w pełnieniu obowiązków służbowych od 20 do nawet 45 minut w trakcie służby. Policjantowi pełniącemu służbę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych czas przerw można przedłużyć do 45 minut w służbie trwającej 8 godzin oraz do 60 minut w służbie trwającej 12 godzin. Czas przerw ustala policjant nadzorujący pełnienie służby." - brzmiała odpowiedź sygnowana przez podinsp. Jarosława Dryszcza z Zespołu Prasowego KWP w Opolu. Jak widać, została napisana według wzorca nr 6: to nie my, a jeżeli nawet my, to jesteśmy usprawiedliwieni, bo bronią nas przepisy.

Zresztą pal sześć - niech śpią, bo kto śpi, nie grzeszy. I nie przychodzą mu głupoty do głowy.

Załoga policyjnego Mercedesa Sprintera z Gdańska nie spała i postanowiła zjechać swoim pojazdem na deptak w centrum miasta. Po schodach, które zostały w ten sposób zniszczone. Cóż, pewnie naoglądali się chłopaki amerykańskich filmów akcji, z radiowozami, które w szaleńczych pościgach za przestępcami rozbijają wszystko, co spotkają na swojej drodze. Tymczasem jeszcze raz okazało się, że kino kinem, a życie życiem, a Gdańsk to nie San Francisco.

Gdańska Policja przed Hiltonem "w akcji"!

Wyczyny rodzimych naśladowców szeryfów z Ju-eS-eJ zostały udokumentowane przez jednego z przechodniów. Komenda Miejska Policji w Gdańsku "bada okoliczności zdarzenia". Jakie wyniki przyniesie owo badanie? Może według wzorca numer 3: "Działanie funkcjonariuszy było uzasadnione ze względu na konieczność niezwłocznego podjęcia czynności służbowych, a tut. Komenda nie może ponosić odpowiedzialności za niedostateczną jakość miejskiej infrastruktury w ww. rejonie".

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony