Krzyżówka statku Enterprise i auta Batmana

Czwartek, 4 marca 2010 (09:36)

Patrząc na to, co dzieje się w świecie motoryzacji łatwo dojść do wniosku, że najlepsze czasy ma ona już za sobą. Każda większa samochodowa impreza zdominowana jest przez bezpłciowe hybrydy, nawet takie ikony, jak Ferrari czy Porsche robią wszystko, by upodobnić swoje pojazdy do melexów.

Zdjęcie

   
/INTERIA.PL
Cierpią na tym nie tylko fani klasycznych rozwiązań, ale też "świeży narybek". Nudne samochody nie wywołują prawie żadnych emocji, młode pokolenia coraz mniej interesują się motoryzacją.

Na szczęście, w halach genewskiego salonu znaleźć można kilka perełek, których plakaty, każdy szanujący się siedmio- (i czterdziesto-) latek powinien mieć nad swoim łóżkiem.

Reklama

Jedną z nich jest bez wątpienia koncepcyjny sbarro autobau. Najbardziej szalony stylistycznie koncept Genewy przygotowany został jako hołd dla Fredy'ego Lienharda - szwajcarskiego kierowcy wyścigowego. Część dziennikarzy odwiedzających hale Palexpo twierdzi złośliwie, że twórcy auta musieli go bardzo nie lubić, bowiem coś tak brzydkiego na pewno nie mogło powstać z sympatii...

O gustach się jednak nie dyskutuje, a samochód w 100% wypełnia rolę, jaką powinien spełniać pojazd koncepcyjny - szokuje i wywołuje emocje. Trzymając się obowiązującej mody, sbarro autobau również określić można jako hybrydę, tyle tylko, że statku kosmicznego Enterprise z pojazdem Batmana. Konstruktorzy trzymali się też żelaznych zasad obowiązujących w szalonych latach siedemdziesiątych. Samochód napędzany jest więc dwunastocylindrowym silnikiem Ferrari o mocy przeszło 500 KM, masa własna tego potworka nie przekracza 1500 kg.

Dlaczego, mimo ewidentnej uroczej brzydoty pojazd tak bardzo przypadł nam do gustu? Bo jako jeden z niewielu współczesnych aut koncepcyjnych przypomina najlepsze czasy motoryzacji. Czasy, w których inżynierie nie musieli przejmować się wyimaginowanym efektem cieplarnianym, a możliwości maszyn ograniczała jedynie wytrzymałość kierowców.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem