Kuriozalny wyrok. Kara za ośmieszanie... samochodu

Sąd w Augustowie skazał na sześć miesięcy ograniczenia wolności pewnego mężczyznę, który zamieścił w kilku miejscach na Facebooku zdjęcia nieprawidłowo, jego zdaniem, zaparkowanego auta.

Zdjęcie

. /
.
/

Właściciel pojazdu stwierdził, że pomimo braku danych identyfikacyjnych, jego koledzy z pracy rozpoznali samochód. Odtąd ponoć trąbiono na niego, wyśmiewano, że jest złym kierowcą. Poczuł się zatem wspomnianymi postami pomówiony i zagrożony. Doszło do tego, że sprzedał samochód, i to po obniżonej cenie.

Sprawa trafiła do sądu. Autor zdjęć został oskarżony z art. 212 Kodeksu karnego "o pomówienie o postępowanie stwarzające zagrożenie na drodze dla innych uczestników ruchu, co mogło poniżyć kierowcę w opinii publicznej". Oskarżony zapewniał, że "nie działał w celu pomówienia, lecz w celu ostrzeżenia innych użytkowników dróg przed niestosownym zachowaniem pokrzywdzonego jako kierowcy, którego osobiście doświadczył."

Reklama

Wyrok znamy. Nie znamy natomiast odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Czy uwidocznione na opublikowanych w Internecie zdjęciach auto było faktycznie zaparkowane niezgodnie z przepisami? Bo jeżeli tak, to czy można mówić o oszczerstwie, czyli niesłusznym oskarżeniu? Z drugiej strony nie wiadomo, czy zdjęciom nie towarzyszyły podpisy, odnoszące się nie tylko do samego czynu, czyli niewłaściwego zaparkowania, ale także do osoby kierowcy. To, że ktoś krzywo postawił samochód, nie znaczy od razu, że jest skończoną ofermą. To, że komuś zdarzyło się zablokować autem chodnik, nie uprawnia do nazwania go bezczelnym cwaniakiem. Nie wiemy także, czy właściciel sfotografowanego pojazdu był dla fotografującego osobą nieznaną. A może za incydentem z parkowaniem krył się jakiś głębszy, personalny konflikt?

Tak czy inaczej wyrok sądu w Augustowie powinien dać do myślenia wszystkim, którzy prowadzą internetowe serwisy, piętnujące kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Nawet jeżeli czynicie to w dobrej wierze i, obiektywnie patrząc, macie rację, ktoś może poczuć się waszym działaniem zniesławiony, dotknięty, obrażony, pomówiony (jak widać, zamazanie numerów rejestracyjnych nie gwarantuje anonimowości). I chociaż wyda się wam to nielogiczne i krzywdzące, wymiar sprawiedliwości stanie po jego stronie.

W prawie karnym pojawiło się pojęcie tzw. parental trollingu. Obejmuje ono m.in. całkiem powszechny zwyczaj publikowania w Internecie zdjęć dzieci w, zdaniem publikujących, zabawnych sytuacjach. Synek ochlapał się od stóp do głów błotem lub wymazał ciastem? Wyciąga ręce do fajki dziadka? Córeczka paraduje w pełnym makijażu  i butach na wysokich obcasach? Stroi głupie miny do kamery?

Za rozpowszechnianie  materiałów, które w czyjejś ocenie ośmieszają dzieci, można dzisiaj stanąć przed sądem. Jeżeli taka interpretacja przeniesie się do świata motoryzacji, wówczas trzeba będzie grubo zastanowić się przed wrzuceniem do sieci fotki samochodu z napisem "brudas" na dawno nie mytej masce czy przyłapanemu gdzieś na ulicy auta poddanego głębokiemu, amatorskiemu tuningowi. Ktoś przecież może uznać, że w ten sposób ośmieszyliśmy pojazd, a więc pośrednio również jego właściciela.       

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony