Mandat a choroba psychiczna

Środa, 26 maja 2010 (08:11)

Historia (zaoczna) z fotoradarem w tle. Piękna słoneczna pogoda, sympatyczny dzień (05-03-2010 r.) wracam sobie z Wodzisławia Śląskiego do Jastrzębia Zdroju, a tymczasem w miejscowości Mszana mój dobry nastrój dostrzega stojący na poboczu fotoradar Straży Miejskiej z Wodzisławia (*).

Zdjęcie

  ...dostrzegam stojący na poboczu fotoradar Straży Miejskiej
  ...dostrzegam stojący na poboczu fotoradar Straży Miejskiej
Niebawem (18-03-2010) dociera pocztą zdjęcie ze stosownym oświadczeniem, które grzecznie podpisuję przyznając się do wykroczenia.

W piśmie przewodnim pisze, że za TAKIE przekroczenie (o 29 km/h) przysługują 4 punkty karne i mandat zaoczny w kwocie od 100 do 200zł. - bardzo byłem ciekaw na ile mnie wycenią!

Reklama

01-04-2010r. odbieram z poczty mandat na okrągłe 200 zł., który płacę przelewem w tym samym dniu, zapominając chyba co mówił pan profesor: "nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu".

Na efekt nie trzeba było długo czekać. 13-04-2010 otrzymuję wezwanie do Wodzisławia "w charakterze osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa" w związku z nie zapłaceniem mandatu w terminie 7-dniowym.

Sprawdzam w moim banku przelew - OK. Dzwonię więc do Straży w Wodzisławiu i dowiaduję się, że termin 7 dni liczony jest od daty wystawienia mandatu tj. 23-03-2010 r. niezależnie jak długo trwa dostarczenie przez Pocztę Polską (sic!). Nie pomaga tłumaczenie, głos z drugiej strony powtarza w kółko to samo: …termin jest ustawowy… nic nie można z tym zrobić… oraz, że muszę być przesłuchany.

Ponieważ jestem służbowo w Żorach docieram na miejsce w tym samym dniu… znowu piękna słoneczna pogoda, ale nastrój nie koniecznie. Przyjeżdżam mając nadzieję, że skończy się na jednym podpisie kawałka papieru, ale nie, charakter podejrzanego ma swoje prawa - jestem rutynowo przesłuchany.

Z ciekawszych pytań: - pański stan majątkowy, - zarobki, - adres, - ilość osób na utrzymaniu, a także - czy jest pan zdrowy oraz najlepsze z pytań - czy leczy się pan psychiatrycznie…

Mogłem nie odpowiadać, ale nie chciałem psuć klimatu tak szacownej instytucji.

Zobacz również:

Okazuję się, że pieniądze zostaną mi zwrócone przelewem na konto, po czym sprawa zostanie przekazana do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu, który (na 99 %) zaocznie wyda wyrok zapłaty 200zł… ręce opadają.

Czekam i mam nadzieję, że Sąd nie obciąży mnie kosztami sądowymi, nasuwa się też pytanie czy w związku z powyższym grozi mi wpis do Kartoteki Karnej? Jeśli tak, to mam po pracy!

Marek

(*) - list do redakcji niezalogowanego użytkownika.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl