Mandat z czarnej skrzynki

Komisja Europejska chce podobno wprowadzić obowiązek instalowania we wszystkich nowych samochodach, sprzedawanych w państwach członkowskich UE, czarnych skrzynek, na wzór tych używanych w samolotach.

Zdjęcie

Toyota już testuje czarne skrzynki w samochodach, które przekazuje dziennikarzom do  jazd próbnych
Toyota już testuje czarne skrzynki w samochodach, które przekazuje dziennikarzom do jazd próbnych
Takie urządzenia będą rejestrowały wszystkie parametry jazdy, co ma się przydać policji i firmom ubezpieczeniowym w analizowaniu przyczyn wypadków drogowych i ustalaniu ich sprawców.

Pomysł jest tak oczywisty, że aż dziw, iż dotychczas nie został wdrożony. Być może urzędnicy z Brukseli obawiali się nadmiernych kosztów. Zupełnie niepotrzebnie. Nakłady zwrócą się w ciągu dwóch godzin, góra trzech. Wystarczy powiązać zapis w skrzynce z trasą przejazdu, co przy użyciu GPS pewnie nie będzie trudne, a następnie wykorzystywać zdobytą w ten sposób wiedzę do karania kierowców za wykroczenia.

Reklama

Wyjechałeś rano autem do pracy. Dwa razy przekroczyłeś ciągłą linię, raz przeskoczyłeś skrzyżowanie na żółtym, tu trochę mocniej przycisnąłeś na prostej, tam stanąłeś na moment na zakazie, żeby wysadzić żonę... Po południu zatrzymuje cię patrol drogówki, podłącza czytnik do czarnej skrzynki... I kasa płynie.

Spece od bezpieczeństwa ruchu narzekają, że klasyczne fotoradary nie spełniają swojej funkcji. Owszem, kierowcy przed nimi zwalniają, ale później ostro dodają gazu. Nie do końca trafne są także propozycje, by mierzyć czas przejazdu samochodu na konkretnym odcinku i na tej podstawie obliczać średnią prędkość. Jeżeli wyjdzie, że jest wyższa od dozwolonej - płacisz mandat. Co zrobić jednak ze spryciarzami, którzy pruli 180 km/godz., ale w odpowiedniej chwili zwolnili i ze średnią zmieścili się w przepisach?

Czarne skrzynki rozwiążą te problemy. Rzecz jasna pod warunkiem, że nie pojawią się macherzy, potrafiący je oszukać. Wpuścić jakiegoś wirusa, zmienić oprogramowanie, odłączyć kabelek... Niestety, znając życie, stawiamy dolary przeciw orzechom, że tacy się znajdą...

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Autor:

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony