Mandat za pasy, których nie było

Pamiętacie scenę z kultowego "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", w której kierowca dostaje mandat za postój na przejściu, jakie stworzyła przez przypadek pewna staruszka upuszczając dwie rolki papieru toaletowego?

Miłośnicy twórczości Barei na pewno doskonale pamiętają też fragment z "Misia", w którym kierowca ukarany zostaje za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym... makietami. Tłumaczenie, że jeszcze wczoraj go tutaj nie było na niewiele się zdało. Myślicie, że takie sytuacje zdarzają się wyłącznie w kinie? Otóż, nie…

Reklama

Kierowca z Łodzi dostał w Warszawie mandat za postój na wprost przejścia dla pieszych. Problem w tym, że kiedy parkował auto, pasów nie było. Drogowcy namalowali je w ciągu dnia - donosi "Życie Warszawy".

W Straży Miejskiej właściciel auta usłyszał, że wlepiono mu mandat, bo stał na przejściu dla pieszych, na dowód czego funkcjonariusze wykonali zdjęcia. Jeśli nie zapłaci, sprawa trafi do sądu.

"To na straży miejskiej, nie na kierowcy, ciąży obowiązek udowodnienia, że popełnił wykroczenie" - twierdzi Anna Kędzierzawska z Komendy Stołecznej Policji. "Jeśli się okaże, że w chwili parkowania samochodu pasów lub znaków drogowych nie było, to kierowca nie popełnił wykroczenia."

Okazało się, że przejście dla pieszych to inwestycja Urzędu Dzielnicy Bielany. "Przykro mi, że doszło do nieporozumienia" - mówi wiceburmistrz Kacper Pietrusiński i zapowiada wydanie niefortunnemu kierowcy zaświadczenia, które pozwoli mu uniknąć kary.

Czy przed takimi sytuacjami można się uchronić? Można - po wyjściu z auta powinniśmy je obfotografować. Na wypadek, gdyby drogowcy domalowali pasy. Taką odpowiedź usłyszało "Życie Warszawy" od jednego z miejskich urzędników.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony