​Mercedes przejechał Adolfa Hitlera. To "niestosowne"?

Nie jest tajemnicą, że ludzie od zawsze gonili za sensacją, świetnie sprzedawało się to, co tajemnicze, szokujące lub zabronione.

Zdjęcie

Mercedes, który wykrywa zagrożenia /
Mercedes, który wykrywa zagrożenia
/

 Zasada - "nieważne jak - ważne, by po nazwisku" od wielu lat przyświeca specom od tzw. marketingu wirusowego - zależność zauważyć można również w reklamach samochodów. Swego czasu furorę robiła w Internecie "zakazana" reklama Forda Ka, który - za pomocą szyberdachu - ucinał główki chodzącym po nim kotom i gołębiom.

Obecnie rankingi popularności serwisów z plikami wideo bije kolejny spot reklamowy, który - tym razem - zachęcić ma klientów do kupowania Mercedesa klasy C. Filmik nagrany został przez studentów Niemieckiej Akademii Filmowej w Ludwigsburgu. Młodzi adepci sztuki filmowej mieli za zadanie przedstawić stosowane przez Mercedesa nowoczesne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, jak np. system automatycznego hamowania. Studenci podeszli do zagadnienia w nietypowy sposób, który - przynajmniej oficjalnie - przysparza Mercedesowi pewnych kłopotów. Do zaprezentowania działania elektroniki w klasie C wykorzystali postać... Adolfa Hitlera.

Po zapoznaniu się ze spotem, zarząd koncernu Daimler wymógł na autorach zamieszczenie napisów informujących, że marka Mercedes nie ma nic wspólnego z powstaniem owej reklamy. Wydano również stosowne oświadczenie, w którym czytamy, że firma uznaje spot za "niestosowny". Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że reklama jest częścią szerszego planu mającego za zadanie przyciągnięcie do marki młodszych nabywców, którzy potrafią bez oporów śmiać się z własnej historii. 

Z drugiej jednak strony - zwłaszcza w przypadku Mercedesa - nabijanie się z przeszłości zakrawa na swego rodzaju niewdzięczność. Pamiętajmy, że ulubioną marką wodza III Rzeszy był właśnie Mercedes, a w okresie II Wojny Światowej, produkując m.in. silniki dla Messerschmittów BF109, firma przeżywała okres prosperity...

Reklama

O co cały ten medialny szum? Zobaczcie sami...


Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony