Młodzi dostają małpiego rozumu

Kto jest dobrym kierowcą? Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, kto nim nie jest. No więc w powszechnym przekonaniu dobrymi kierowcami nie są młodzieńcy, wsiadający tuż po otrzymaniu prawa jazdy do szybkich, sportowych wozów, importowanych z zachodnioeuropejskich złomowisk (kiedyś nazwę BMW odczytywano w Polsce jako "Będziesz Miał Wydatki"; obecnie skrót ten ma nowe rozwinięcie: "Bolid Młodego Wieśniaka").

Zdjęcie

Było po prostu za szybko...
Było po prostu za szybko...
Młodzi chojrakują, dostają małpiego rozumu, osobliwie w towarzystwie rówieśników, za nic mają przepisy ruchu drogowego, wreszcie zabijają się wracając z dyskoteki.

Zresztą mieszkańcy wsi jeżdżą słabo niezależnie od wieku i marki samochodu. Mają nawyki traktorzysty. Poruszają się środkiem dróg i nie używają kierunkowskazów, bo "przecież każdy wie, że ja tu mieszkam i zaraz będę skręcał". W miejskim ruchu kompletnie się gubią. A najbardziej nieprzewidywalni są ci, którzy nigdy nie zdejmują nakrycia głowy.

Reklama

Bardzo trzeba uważać również na osoby w podeszłym wieku. Taki dziadek ma kiepski refleks i równie marny wzrok. Nigdy nie wiadomo, czy nagle nie wyjedzie z podporządkowanej wprost przed naszą maskę.

Kierowcy niedzielni. Robią nie więcej niż trzy tysiące rocznie. Pojawiają się na drogach tylko w pogodne, letnie dni wolne od pracy. Blokują ruch, wlokąc się z prędkością 50 km na godzinę. Starają się unikać skrętu w lewo, uznając ten manewr za zbyt niebezpieczny.

Kobiety. Baba za kierownicą to dopust boży. Prawie jak chłop w berecie. Nigdy nie wiadomo, co wymyśli. W krytycznej sytuacji na pewno spanikuje. Nie odróżnia diesla od benzyniaka. No i nie umie sama wymienić koła na drodze.

Użytkownicy samochodów służbowych. Przedstawiciele handlowi, dostawcy towarów, pracownicy serwisów. Ci zawsze się spieszą. Wyprzedzą cię na zakręcie przed wzniesieniem, nie zdejmując nogi z gazu gnają po dziurach, bo przecież nie oni będą płacić za naprawę zawieszenia.

Szoferzy prominentów. Aroganccy, rozpanoszeni, uważający się za bezkarnych. Gdy widzisz w lusterku taki wóz, lepiej od razu zmykaj do rowu.

No więc kto jest dobrym kierowcą? Zapytany o to Polak odpowie: "no... ja", a po namyśle dorzuci jeszcze nazwisko Kubicy.

***

Zobacz na filmie, co potrafi nowe Poboczem.pl!

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl
Autor:

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony