"Na ziemię k(...)" czyli rażąca amatorszczyzna polskiej policji

W okolicach Bytowa patrol policji w nieoznakowanym radiowozie z wideorejestratorem postanowił zatrzymać kierowcę audi, który przekroczył dozwoloną w tym miejscu prędkość o 19 km/godz. Ten najpierw przystanął, ale po chwili uznał, że ma do czynienia z... przebierańcami i zaczął uciekać. Po kilku kilometrach zjechał w boczną drogę i... Co było dalej - pokazuje opublikowany w Internecie niespełna pięciominutowy filmik.

Zdjęcie

Internetowi komentatorzy w pełni solidaryzują się z zatrzymywanym i jego rodziną /
Internetowi komentatorzy w pełni solidaryzują się z zatrzymywanym i jego rodziną
/

Na zarejestrowane przez syna "pirata drogowego" sceny można spojrzeć dwojako.

Wersja A: para młodych funkcjonariuszy nie bacząc na osobiste bezpieczeństwo (wszak w uciekającym pojeździe mogli znajdować się groźni, uzbrojeni przestępcy),  podejmuje ryzykowny pościg, a następnie dzielnie stara się obezwładnić stawiającego opór potężnie zbudowanego podejrzanego; w wykonywaniu czynności służbowych przeszkadza im agresywnie zachowująca się kobieta, prawdopodobnie spokrewniona z zatrzymywanym; na szczególny szacunek zasługuje postawa policjantki, która skutecznie zapobiegła potencjalnej próbie odebrania jej broni.

Reklama

Wersja B: para młokosów w policyjnych mundurach napada na Bogu ducha winnego człowieka; funkcjonariusze zachowują się wyjątkowo brutalnie, nie zważając na obecność kobiety i dziecka; pomimo wielokrotnych próśb odmawiają wyjaśnienia powodów takiego postępowania.

Na dwa przeciwstawne obozy podzielili się również internauci, komentujący ukazane na filmie zajście. Jedni wykazują zrozumienie dla postawy policjantów. Krytykują zatrzymywanego kierowcę, który nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy, nie położył się na ziemi i nie pozwalał założyć sobie kajdanek. Dostaje się również histeryzującej kobiecie. Są i przestrogi, że w innych krajach, na przykład w USA, taki gagatek zostałby bez pardonu potraktowany paralizatorem, zdzielony pałką, a może nawet zastrzelony.

Policja Bytowska w akcji Video0033

Inni internetowi komentatorzy (wydaje się, że jest ich zdecydowanie więcej) w pełni solidaryzują się z zatrzymywanym i jego rodziną. Twierdzą, że miał pełne prawo stawiać opór policji (bierny, bo przecież nie podniósł na funkcjonariuszy ręki, co, sądząc po jego posturze, mogłoby przynieść fatalne dla nich skutki). W odniesieniu do zachowania patrolu z Bytowa sięgają po ostre, często obraźliwe sformułowania. Wzywają też do zrzutki na pokrycie grzywny, którą został ukarany kierowca audi przez sąd (5000 zł za znieważenie policjantów i 1000 zł mandatu za wykroczenia drogowe).

Żadnych wątpliwości w cenie działań funkcjonariuszy nie miał z kolei minister spraw wewnętrznych, Bartosz Sienkiewicz, który niedawno zasłynął wypowiedzią, że "monopol na przemoc ma państwo". Minister mówił w radiowej Jedynce, że jest pełen podziwu dla funkcjonariuszy, którzy nie sięgnęli po "środki ostateczne" i w finale udało im się spacyfikować zatrzymanego. Uważa również, że widoczne braki w wyszkoleniu czy mniejsza waga funkcjonariuszy, to okoliczności dodatkowe, a najważniejsze że udało się doprowadzić do ukarania kierowcy. Według ministra Sienkiewicza, wśród wielu milionów interwencji mogą się zdarzyć "mniej udane", a liczy się skuteczność.

Cytat

Niemcy przez lata posługiwali się określeniem "polnische Wirtschaft", "polska gospodarka". Ostatnio wychodzi ono ponoć z użycia. Oby nie zostało zastąpione nowym zwrotem: "polnische Polizei"

Nam w związku z powyższą sprawą nasuwa się kilka, jak sądzimy ważnych, pytań. Od czasu do czasu słychać o napadach z udziałem bandytów udających policjantów. Jak, zgodnie z prawem, powinien postępować kierowca, który podejrzewa, że zatrzymują go przebierańcy, chcący go obrabować, ukraść samochód? Czy mundur i policyjna odznaka-legitymacja (kto miał kiedykolwiek okazję przyjrzeć się im wystarczająco dokładnie, by umieć odróżnić oryginał od fałszywki) to wystarczające dowody autentyczności funkcjonariuszy? Jakie konsekwencje grożą komuś, kto nie zatrzymał się do kontroli lub w jej trakcie zaczął uciekać, jeśli okaże się, że jego podejrzenia były niesłuszne? Jakie procedury obowiązują policjantów, którzy w końcu zatrzymają takiego uciekającego kierowcę? Czy zawsze muszą oni próbować naśladować członków brygad antyterrorystycznych, "rzucając" podejrzanego "na glebę"?

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Jak oceniasz zatrzymanie przeprowadzone przez bytowską policję?

  • 14%
  • 10%
  • 76%
głosów: 15248

Czy, widząc, że ma się do czynienia nie z bandyterką, lecz z podróżującym z rodziną dojrzałym mężczyzną, nie wystarczyłoby zażądać od niego okazania dokumentów? Czy zatrzymany kierowca (ale też każdy inny obywatel) musi pokornie wykonywać wszelkie polecenia funkcjonariuszy, na przykład kłaść się twarzą w błocie, by ułatwić założenie sobie kajdanek? Czy nie istnieją skuteczniejsze od wdawania się w przepychanki sposoby na wyegzekwowanie właściwego zachowania się zatrzymywanego?

Będziemy wdzięczni za autorytatywne odpowiedzi odpowiednich organów na powyższe pytania. Chętnie je opublikujemy.

Oficer prasowy bytowskiej policji, komentując opisywany incydent, przyznał, że "część interwencji została przeprowadzona w sposób nie do końca profesjonalny". I to jest właśnie to, co w całym zajściu najbardziej rzuca się w oczy postronnemu obserwatorowi -  rażąca amatorszczyzna prezentowana przez chucherkowatych funkcjonariuszy.

Chcąc opisać skrajny bałagan, chaos, nieudolność, brak kompetencji, Niemcy przez lata posługiwali się określeniem "polnische Wirtschaft", "polska gospodarka". Ostatnio wychodzi ono ponoć z użycia. Oby nie zostało zastąpione nowym zwrotem: "polnische Polizei".  

   

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony