Najdziwniejszy fiat 126p

Swego czasu fiat 126 był najpopularniejszym pojazdem mechanicznym (by nie nadużywać słowa samochód), jaki spotkać można było na polskich drogach.

Zdjęcie

  v /poboczem.pl
  v
/poboczem.pl
Taki stan rzeczy utrzymywał się do połowy lat dziewięćdziesiątych, kiedy to - w ramach prywatnego importu - do Polski trafiać zaczęły podklepane niemieckie wiaty autobusowe obficie oblepione szpachlówką i chińskimi emblematami BMW, Mercedesa, Opla i Volkswagena.

Niestety, mimo że tego typu czterokołowe "samochody" potrafiły zostawiać na jezdni pięć śladów, w Polsce mało kto mógł sobie pozwolić na taki luksus. Rozkwit importu sprawił jednak, że ceny pojazdów pokroju "kaszlaka" czy "kanta" znacząco spadły. To z kolei sprawiło, że na własne cztery kółka stać było coraz młodsze osoby. Wtedy właśnie rozkwitła w naszym kraju moda na udoskonalanie wytwarzanych na masową skalę w Bielsku i na Żeraniu aut. Na drogach pojawiły się wówczas np. pierwsze uzbrojone w (wykonane z ryflowanej blachy) "brewki" fiaty 125p ze znaczkiem M3 na tylnej klapie.

Reklama

Zobacz również:

Ze względu na koszty, najpopularniejszą bazą do przeróbek był jednak poczciwy "kaszlak". Pomysłowość domorosłych tunerów nie miała granic. Przy odrobinie szczęścia spotkać można było np. malucha z przodem przeszczepionym od mercedesa klasy E, bisa przerobionego na pickupa czy zespawanego z kufrem skody rapid coupe.

Przerabiane za pomocą spawarki i drutu maluchy szybko zniknęły jednak z dróg. Napływ tanich pojazdów z zachodu sprawił, że młodzież nie musiała już ograniczać się do produktów rodzimej motoryzacji, posiadanie tego typu auta zaczęto traktować jako "obciach".

Na szczęście, podróżując po Polsce, czasami trafić można jeszcze na ostatnich żyjących przedstawicieli tego wyhodowanego w stodołach gatunku - pojazdy, które przypominają o drzemiącym w naszym narodzie duchu pomysłowości i fantazji.

Zdjęcie jednego z nich, zbudowanego w oparciu o poczciwego malucha, trafiło do galerii "dziwnych" samochodów. Nie będziemy ukrywać, że łezka zakręciła nam się w oku...

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony