Nasza petycja do Angeli Merkel w sprawie niemieckich autostrad

Zgłoszona przez jednego z wpływowych niemieckich polityków propozycja wprowadzenia na tamtejszych autostradach myta dla kierowców samochodów osobowych z zagranicznymi rejestracjami wywołała liczne komentarze w Europie.

Zdjęcie

Za wyjątkowo cyniczną uznajemy tezę o "zagranicznych kierowcach, którzy rozjeżdżają niemieckie autostrady, nic za to nie płacąc" /Fot. Michael Probst (Associated Press/Fotolink)    /
Za wyjątkowo cyniczną uznajemy tezę o "zagranicznych kierowcach, którzy rozjeżdżają niemieckie autostrady, nic za to nie płacąc"
/Fot. Michael Probst (Associated Press/Fotolink) /

Szczególnie nieprzychylne po naszej stronie Odry. Tylko patrzeć, a posypią się oficjalne protesty w tej sprawie. Aby je ułatwić, przygotowaliśmy projekt stosownej petycji do kanclerz Angeli Merkel...

"My, polscy kierowcy, z głębokim zaniepokojeniem przyjęliśmy wiadomość o rozważanym wprowadzeniu opłat za korzystanie z autostrad w Republice Federalnej Niemiec. Ze względu na centralne położenie RFN byłby to cios w podstawy europejskiej integracji, w nadrzędną ideę swobody przemieszczania się ludzi i przewozu towarów. Cios szczególnie bolesny dla nas, Polaków.

Reklama

Cytat

Pragniemy przypomnieć, że w historii to niemieckie pojazdy, i to o wiele cięższe niż samochody osobowe, rozjeżdżały drogi w całej Europie, również bez wnoszenia jakichkolwiek opłat

Dziesiątki tysięcy naszych rodaków pracują za zachodnią granicą, w codziennym, znojnym trudzie przyczyniając się do rozwoju niemieckiej gospodarki. Wprowadzenie opłat za przejazd autostradami spowoduje, że ludzie ci będą rzadziej niż obecnie odwiedzać ojczysty kraj, co przyczyni się do osłabienia więzi rodzinnych, a w konsekwencji odbije się negatywnie na demografii, zagrażając przyszłości narodu polskiego. Zacznie się wśród nich szerzyć alkoholizm, nihilizm i cudzołóstwo. A jeżeli nawet znajdą się tacy, którzy nie ulegną szkodliwym zjawiskom, to tęskniąc, staną się mniej wydajni.  

Autostradowe myto podniesie koszty działania osób i firm trudniących się sprowadzaniem z Niemiec używanych samochodów. W wielu przypadkach rentowność tego typu działalności może spaść do zera. Skutkiem tego będą liczne bankructwa, wzrost bezrobocia, a co za tym idzie rozwój przestępczości. A chyba  chcecie, abyśmy auta u was kupowali, a nie kradli?

Warto pamiętać, że proponowane przez niektórych polityków nierozważne  decyzje uderzą także w niemiecki przemysł motoryzacyjny -  im trudniej będzie mieszkańcom Bundesrepublik sprzedać używany samochód, tym mniej chętnie będą oni kupowali nowe auta. To oczywiste.

Za wyjątkowo cyniczną uznajemy tezę o "zagranicznych kierowcach, którzy rozjeżdżają niemieckie autostrady, nic za to nie płacąc". Pragniemy przypomnieć, że w historii to niemieckie pojazdy, i to o wiele cięższe niż samochody osobowe, rozjeżdżały drogi w całej Europie, również bez wnoszenia jakichkolwiek opłat. Należy się nam za to chyba jakaś rekompensata.

Cytat

Zwracamy się do Pani kanclerz, apelując do jej pamięci o polskich korzeniach, o dziadku z Poznania, by planom nieodpowiedzialnych polityków ze swojego kraju powiedziała stanowcze NIE. Deutsche Autobahnen immer kostenlos!"

Rozumiemy, że w obliczu kryzysu gospodarczego każdy szuka dodatkowych źródeł dochodów. Wiemy też, że Niemcy, jedno z najbogatszych państw świata, hojnie wspierają inne, mniej zasobne, dotknięte poważnymi problemami ekonomicznymi kraje strefy euro. Dlaczego jednak miałyby to czynić kosztem polskich kierowców, na ogół ledwie wiążących koniec z końcem?

Owszem, również na naszych autostradach obowiązują opłaty. Pragniemy jednak nadmienić, że nie mają one dyskryminującego charakteru, stosowane są wobec wszystkich użytkowników, niezależnie od rejestracji ich samochodów, a poza tym - przeciwko nim też często protestujemy.

Zwracamy się do Pani kanclerz, apelując do jej pamięci o polskich korzeniach, o dziadku z Poznania, by planom nieodpowiedzialnych polityków ze swojego kraju powiedziała stanowcze NIE. Deutsche Autobahnen immer kostenlos!"

Redakcja serwisu Poboczem.pl nie ponosi odpowiedzialności za wyrażane w komentarzach słowa (a także czyny) osobników, których IQ i poczucie humoru nie pozwoliło na przyswojenie treści artykułu...

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony