Nie wyobrażają sobie życia bez niemieckiego złomu pod chałupą

Niejaką sensację, no może raczej sensacyjkę, wywołała wiadomość, że nowa minister infrastruktury prawdopodobnie nie ma prawa jazdy. Z zainteresowaniem prześledziliśmy komentarze internetowe towarzyszące tej informacji. Niestety, większość z nich odnosi się do aparycji p. Marii Wasiak, jednak znalazło się kilka wypowiedzi bardziej merytorycznych.

Zdjęcie

Maria Wasiak wysiada ze służbowego Mercedesa /Fot. Mateusz Jagielski /East News
Maria Wasiak wysiada ze służbowego Mercedesa
/Fot. Mateusz Jagielski /East News

Cytat

"Tylko ciemnogród i motłoch kwalifikują ludzi do wysokiej klasy poprzez posiadanie kart bankowych, prawa jazdy. Nie wyobrażają sobie życia bez portfela wypchanego plastikiem i niemieckiego złomu pod chałupą.

Najdobitniej zabrzmiał głos internauty (internautki?), przedstawiającego się jako "Yulca": ""Tylko facet, który nie ma prawa jazdy, może wydawać pieniądze na fotoradary, nie na drogi" - powiedział kiedyś, chyba w debacie telewizyjnej, Donald Tusk. Mówił to o Jarosławie Kaczyńskim. Ten ostatni nie ma prawa jazdy, co miało być argumentem za oderwaniem prezesa od rzeczywistości. Później były jeszcze wypowiedzi o drożejącej benzynie, której ktoś niejeżdżący autem w ogóle nie zauważa. Media krew poczuły i brak prawa jazdy Kaczyńskiego był jednym z tematów wiodących przez kilka tygodni. Lament był dość głośno słyszalny. Czy polityk z prawem jazdy rzeczywiście ma większe wyczucie problemów drogowych od tego bez prawa jazdy? Przecież powyżej jakiegoś stanowiska i tak wozi go kierowca, a rachunki na stacji benzynowej płaci podatnik. Ale zostawmy ten aspekt. Zostawmy nawet to, że to za czasów tego premiera, który MA prawo jazdy powstało więcej fotoradarów niż za któregokolwiek z poprzednich premierów. I to, że wzrost cen benzyny był bezprecedensowy za czasów rządów pana z prawem jazdy. Fakty nie mają znaczenia. Liczą się emocje. Nie masz prawa jazdy? Jesteś oderwany od rzeczywistości, nie nadajesz się do rządzenia."

W podobnym duchu, aczkolwiek z innej pozycji wypowiada się "Ric23": "Tylko ciemnogród i motłoch kwalifikują ludzi do wysokiej klasy poprzez posiadanie kart bankowych, prawa jazdy. Nie wyobrażają sobie życia bez portfela wypchanego plastikiem i niemieckiego złomu pod chałupą. Wielcy uczeni nie wsiadają do aut, by nie truć środowiska, nie lecą samolotami z tego samego powodu, nie gromadzą pieniędzy w bankach ani nie zaciągają kredytów, żyjąc normalnie. Są normalne środki komunikacji, ekologiczne..."

Reklama

"No tak, w Polsce żeby być ministrem odpowiedzialnym za drogi trzeba mieć prawo jazdy. O dziwo nie trzeba mieć żadnych fakultetów z budownictwa" - zauważa "manti".

"Po co jej prawko jak zarządzała koleją" - dodaje "Demo".   

"To akurat dobrze! Bo może mieć perspektywę pieszego i użytkownika zbiorkomu, czyli bardziej zbieżną z podstawowymi potrzebami transportowymi mas ludowych. Napisałem "może" choć jako osoba z patologicznego układu zapewne ma inną, czyli perspektywę osoby wożonej służbowom limuzynom" - pisze "RysiekK", pragnący zapewne prezentować się jako przedstawiciel przywołanych "mas ludowych" (zwrot: "służbowom limuzynom").

Zadowolenie wyraża również "m": "Wreszcie minister, któremu będzie zależało na kolei i komunikacji publicznej, a nie wyłącznie na ułatwieniu życia kierowcom".

"Prawda jest taka, że nie każdy nadaje się na kierowcę. I chwała takiej osobie, że nie stara się na siłę o białko. (...) Rozumiem, że Frog nadaje się na ministra, tak?" - pyta "marek".

"To czas najwyższy, żeby pani minister zrobiła sobie prawo jazdy, jest okazja, na pewno zda za pierwszym razem, tak łatwe są pytania... ha, ha" - ironizuje "Sylwia", która, jak można podejrzewać, z odpowiedzią na owe "łatwe pytania" miała niejakie kłopoty.

Minister Maria Wasiak nie ma samochodu, jak i prawdopodobnie także uprawnień do jego prowadzenia. Wniosek: nigdy nie zrozumie problemów, z którymi borykają się polscy kierowcy. No tak, ale przecież infrastruktura to nie tylko drogi. Równie dobrze można by zatem zarzucać szefowej tego resortu brak uprawnień inżyniera budownictwa czy maszynisty kolejowego. Od ministra obrony, jak zauważył jeden z internautów, powinno wymagać się licencji pilota F 16. Ministrów zdrowia, a może i dyrektorów szpitali, należałoby rekrutować wyłącznie spośród osób skrajnie schorowanych,  które na własnej skórze doświadczyły bolączek gnębiących służbę zdrowia. I tak dalej...

Można też wzruszyć ramionami i całą sprawę skwitować krótko: ornitolog zajmuje się naukowo ptakami, chociaż nie potrafi fruwać. I nikt jakoś mu braku tej umiejętności nie wypomina.

Ale jest także druga strona medalu. Żyjemy w czasach, gdy od kogoś, kto stara się o prostą pracę na umowę śmieciową za 8 zł brutto na godzinę, wymaga się CV, listu motywacyjnego, odpowiedniego przygotowania zawodowego, znajomości co najmniej jednego języka obcego, umiejętności obsługi komputera, prawa jazdy kategorii B i kilkuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku. Istnieje jednak furtka, która pozwala robić karierę bez oglądania się na jakiekolwiek konkretne wymogi. Nad tą furtką widnieje tabliczka z napisem "polityka". To właśnie zaangażowanie w politykę, układy i znajomości pozwala politologom realnie celować w fotel ministra transportu, a ministrom spraw zagranicznych nie wstydzić się, że ledwie dukają po angielsku. To zresztą nie nowość. W PRL działaczy partyjnych, którzy nie sprawdzili się w rolnictwie, "rzucano na odcinek" kultury, a tych z oświaty    bez cienia wahania przesuwano do budownictwa. Nie popadajmy też w kompleksy - podobnie dzieje się również w innych krajach.

Czytaj również Po co minister infrastruktury prawo jazdy?

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony