Niesamowicie wszędobylski motocykl. Oczywiście z Rosji

Rosja to ogromny kraj, a spora jego część to tereny dzikie i niedostępne. Nic więc dziwnego, że powstaje tam wiele, niezwykle prostych, ale wyjątkowo dzielnych, pojazdów terenowych.

Zdjęcie

Taurus ma także niezłe możliwości transportowe /
Taurus ma także niezłe możliwości transportowe
/

Jeśli chcemy poszaleć po bezdrożach, to jednym z bardziej ekscytujących na to sposobów, jest zakup motocykla enduro. Ale nawet on może szybko skapitulować w grząskim błocie.

Taurus - motocykl 2x2

Rosjanie stworzyli więc Taurusa - motocykl z niezwykle dużymi oponami, mający banalną konstrukcję oraz... napęd na dwa koła! Oczywiście na rynku spotkać można było tego typu jednoślady, ale wymagały one skomplikowanych rozwiązań, aby móc przekazać moc również na przednie koło. Rosjanie wykorzystali po prostu... drugi łańcuch.

Reklama

Jeśli chodzi o jednostkę napędzającą Taurusa, to zależy ona od preferencji kupującego. Co ciekawe, decydując się na silnik 210 ccm, otrzymamy motocykl ważący zaledwie 82 kg! Natomiast najlżejsza dostępna odmiana, ma masę własną zaledwie 47 kg!

To oczywiście oznacza wyjątkową sprawność w terenie - bardzo szerokie opony, napęd na dwa koła i znikoma waga sprawiają, że bardzo trudno jest "utopić" Taurusa. A nawet jeśli nam się to uda, zawsze możemy... podnieść go i zanieść na twardszy grunt.

Bardzo łatwo jest również umyć go po zabawach w błocie - motocykl ten, dzięki swoim balonowatym oponom, unosi się na wodzie! Po skończonej zabawie można rozebrać go na części (a nie ma ich zbyt wiele) i spakować do dwóch toreb, które z łatwością zmieścimy w bagażniku samochodu.

Czy Taurus ma jakąś wadę? Dla niektórych osób może być nią... brak zawieszenia. Aby zapewnić jakikolwiek komfort, opony w tym motocyklu są napompowane do zaledwie 0,2 bara. Natomiast hamulce nie znajdują się przy kołach, ale na wałku zdawczym skrzyni biegów (3-stopniowa). Tak prosta konstrukcja tłumaczy niską masę Taurusa, łatwość rozkładania go na części oraz cenę, która wynosi około 4500 zł.

Co potrafi Taurus 2x2

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony