Nowa droga do remontu

Wydawać by się mogło, że zbudowanie drogi, która wytrzyma dłużej, niż kilka miesięcy nie jest trudne. Rzymianom sztuka taka udawała się już tysiące lat temu. Na mapie Europy jest jednak pewien kraj, w którym drogę buduje się pięć razy dłużej, niż wynosi jej żywotność.

Zdjęcie

Ile wytrzyma polska droga? / fot. archiwum
/
Mowa oczywiście o Polsce, zwanej potocznie klepiskiem Europy.

Okazuje się, że "międzyremontowy" okres eksploatacji nowej drogi w Polsce to kilkanaście miesięcy. Przekonali się o tym mieszkańcy Szczecina, którzy od niecałych dwóch lat mogą "cieszyć" się kolejnym odcinkiem budowanej z zapałem obwodnicy. Gwoli ścisłości przypominamy, że decyzja o budowie obwodnicy Szczecina zapadła w lipcu 1996 roku. Budowę pierwszego etapu rozpoczęto w 1998 roku. W czasie 11 lat udało się zrealizować aż cztery etapy o łącznej długości.. ok. 2,5 km! Dodajmy, że cała inwestycja ma mieć nieco ponad 9 km.

Reklama

Okazuje się jednak, że obywatele Szczecina niezbyt długo cieszyli się nową drogą. Trzy tygodnie temu drogowcy zamknęli jeden z pasów pomiędzy ulicami Warcisława i Czcibora. Powód? Jezdnia zaczęła się zapadać.

Eksperci orzekli, że przyczyną zapadania są cieki wodne, które spływają ze skarpy przy ulicy Warcisława. Woda znalazła sobie ujście gdzieś pod powierzchnią drogi wypłukując podłoże. Zapewne wcześniej nie dało się tego przewidzieć...

Tak czy inaczej, począwszy od jutra, drogowcy zamkną feralną drogę, by dokonać niezbędnych poprawek. Pomiary wskazują, że przebudowy wymaga odcinek o długości ok. 15 metrów. Jego naprawa potrwać ma "około tygodnia". Biorąc pod uwagę, że budowa 2,5 km zabrała drogowcom 11 lat (czyli miesięcznie udało się zbudować niemal 19 metrów) aż strach pomyśleć czym zaowocuje tempo 15 metrów tygodniowo...

Koszty poprawek pokryje ubezpieczyciel Energopolu - wykonawcy tego współczesnego pomnika polskiej inżynierii drogowej.

PR

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony