O godzinie 16.52 funkcjonariusze nawiązali kontakt wzrokowy...

Policja w Bielsku-Białej po brawurowym pościgu zatrzymała parę pędzących ulicami tego miasta spłoszonych koni, zaprzęgniętych w bryczkę. To znaczy konie prawdopodobnie zatrzymały się same, ale trudno przecież wykluczyć, że uczyniły to na widok osaczających je radiowozów.

Policyjny pościg za uciekającymi końmi /Policja


Do incydentu doszło w sierpniu, lecz nagranie z pokładowej, policyjnej kamery zostało opublikowane (czy jak się to obecnie mawia: ujawnione) dopiero teraz, stając się jednodniową sensacją telewizyjną. Skąd ta zwłoka? Czyżby chodziło o dopracowanie służbowego raportu, opisującego powyższe zdarzenie? Naszym zdaniem, mógłby on wyglądać następująco...

Reklama

"Dnia 6 sierpnia w godzinach popołudniowych patrolująca miasto Bielsko-Biała załoga radiowozu nr... otrzymała informacje o dwóch ssakach nieparzystokopytnych z rodziny koniowatych (płeć i umaszczenie zwierząt na wstępnym etapie postępowania w sprawie nie były jeszcze ustalone), poruszających się w sposób niekontrolowany po drodze publicznej. Z rozpoznania operacyjnego wynikało, że ww. zwierzęta kierowały się w stronę urzędu skarbowego, co stwarzało niebezpieczeństwo bezpośredniego ataku na ustrój podatkowy państwa. W związku z powyższym oficer dyżurny wydał polecenie bezzwłocznego wszczęcia pościgu.

Cytat

Bielsko-bialskim policjantom należy się pochwała. Przejęli się sprawą, nie odpuścili do końca, a że nie bardzo wiedzieli, co robić? A skąd niby mieli wiedzieć?

O godzinie 16.52 funkcjonariusze nawiązali kontakt wzrokowy z poszukiwanymi. Stwierdzili, że koniowate są zaprzęgnięte w pozbawiony woźnicy czterokołowy pojazd bezsilnikowy typu bryczka z uszkodzoną częścią pasażerską. Załoga radiowozu wyłączyła sygnały dźwiękowe w celu uniknięcia dalszego wzmożenia spłoszenia zwierząt po czym kontynuowała pościg z uwagi na realne zagrożenie zaistnienia niebezpiecznego zdarzenia drogowego. Obserwowany pojazd wielokrotnie naruszał przepisy ruchu drogowego, m.in. przez przekraczanie linii ciągłej, niesygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu, poruszanie się po niewłaściwej stronie jezdni.

Dowódca patrolu rozważał podjęcie interwencji bezpośredniej poprzez osobiste przemieszczenie się na bryczkę i przejęcie kontroli nad koniowatymi, ale uznał, że mogłoby to doprowadzić do niepotrzebnej eskalacji zagrożenia. Decyzję tę uznajemy za całkowicie uzasadnioną.

O godzinie 16.54 funkcjonariusze przystąpili do nieskutecznej werbalnej próby zatrzymania pojazdu poprzez kilkakrotny okrzyk "prrr!".  Po przybyciu wsparcia kontynuowali pościg pieszo, ponieważ pojazd opuścił drogę utwardzoną, skręcając na skwer.

Za pozostawienie zaprzęgu bez opieki mandatem został ukarany właściciel pojazdu. Od ukarania bezpośrednich sprawców opisanych wyżej wykroczeń w ruchu drogowym odstąpiono ze względu na brak wystarczających podstaw prawnych.

Wnioski:

1. Należy w trybie pilnym przygotować i upowszechnić na użytek służbowy szczegółową instrukcję postępowania w przypadkach, jak opisany powyżej.

2. Konieczne jest przeszkolenie wszystkich jednostek policji w zakresie:

- prawidłowej identyfikacji rodzajów pojazdów zaprzęgowych (bryczka, furmanka, dorożka itp.),

- precyzyjnego określania sposobu poruszania się koniowatych (stęp, kłus, galop), bowiem sformułowania "pędzą", lecą" itp. są niedokładne i mogą powodować dezorientację dowodzących akcją pościgową,

- właściwego zastosowania komend, pozwalających zdalnie opanować koniowate: wio, prr, hetta, wiśta, odsie, ksobie, nazad, curyk itp..     

Tyle rzekomy "raport", nie musimy dodawać, że od początku do końca wymyślony przez nas. Swoją drogą żart żartami, ale bielsko-bialskim policjantom należy się pochwała. Przejęli się sprawą, nie odpuścili do końca, a że nie bardzo wiedzieli, co robić? A skąd niby mieli wiedzieć? 

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony