Od czego czego powinna zależeć wysokość mandatu?

W marcu ubiegłego roku pewien podróżujący przez Norwegię kierowca szwedzkiej ciężarówki został zatrzymany przez miejscową policję do rutynowej kontroli.

Zdjęcie

  Czy mandaty powinny zależeć od zarobków? / Fot: Jan Bielecki /East News
  Czy mandaty powinny zależeć od zarobków? / Fot: Jan Bielecki
/East News
Okazało się, że hamulce w jego pojeździe nie są w pełni sprawne. Szwed został za to ukarany grzywną w wysokości 8800 koron norweskich (równowartość ok. 5100 zł). Zgodnie z przepisami, zapłacił mandat na miejscu.

Jakież było jego zdziwienie, gdy 9 miesięcy później otrzymał zwrot połowy tej kwoty, wraz z przeprosinami i wyjaśnieniem, że kara była za wysoka. ponieważ policjanci nie wzięli pod uwagę różnicy zarobków kierowców w Szwecji, które są właśnie o połowę niższe niż w Norwegii.

Reklama

Zaskoczony takim obrotem sprawy 61-letni Anders Andersson pieniądze oczywiście przyjął, jak jednak stwierdził, czuje z tego powodu pewne wyrzuty, bo w czasie, który upłynął od chwili popełnienia wykroczenia zmienił się poziom cen i relacje kursowe między walutami w Szwecji i Norwegii, wskutek czego płace w obu krajach się nieco wyrównały.

W 2010 r. PKB na głowę przeciętnego Szweda wyniósł 38 000 dolarów w porównaniu z 52 000 dol. przypadającymi per capita w Norwegii.

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Wysokość mandatu powinna zależeć od:

  • 68%
  • 32%
głosów: 9861
Miejscowe media drwią, że przy wymiarze kary należało również wziąć pod uwagę skomplikowane stosunki polityczne między oboma skandynawskimi państwami w ciągu minionych wieków - wieloletnie panowanie Szwedów nad Norwegami.

Nam, Polakom, powyższy incydent też daje do myślenia. Po pierwsze, to nieprawda, że policja drogowa za granicą jest szczególnie cięta na obcokrajowców. Bywa, jak widać, różnie. Po drugie: czy rzeczywiście wysokość mandatów powinna być uzależniona od dochodów karanego czy tylko od wagi popełnionego przez niego wykroczenia? Zapraszamy do udziału w naszej ankiecie na ten temat.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl
Autor:

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony