Opiel, russkaja awtomaszina

- Jakim jeździsz autem? - To Opel, solidna, rosyjska marka... - A ja kupiłem sobie fajną chińską terenówkę. Hummera.

Zdjęcie

Putin i niva
Bardzo możliwe, że tak będą wkrótce wyglądały rozmowy zmotoryzowanych Europejczyków i Amerykanów. Upadek General Motors wywołał mnóstwo zamieszania i spowodował kolejne przewartościowania na globalnym rynku samochodowym.

Polacy z wielką podejrzliwością i niechęcią traktują próby przejmowania rodzimych przedsiębiorstw przez kapitał ze wschodnim rodowodem. Niemcy, jak widać, nie mają podobnych uprzedzeń. Owszem, zakup przez PKN Orlen sieci stacji benzynowych w okolicach Hamburga spotkał się z ich strony z uszczypliwymi komentarzami, ale rosyjskie inwestycje witają może bez entuzjazmu, ale z pewnością przychylnie.

Reklama

W czasie II wojny światowej towarzysz Józef Stalin mawiał, że Wielka Brytania dała czas (jej opór pozwolił zebrać siły pozostałym koalicyjnym potęgom), Ameryka pieniądze, a Rosja krew. Tak się złożyło, że dzisiaj to właśnie Rosjanie mają pieniądze. I chętnie je wydają na Zachodzie. Chcesz kupić sobie angielski klub pierwszoligowy? Proszę bardzo. Niemieckiego producenta samochodów? Nie widzimy żadnych przeszkód. Nikt nie pyta bajecznie bogatych oligarchów, na czym i w jaki sposób w tak krótkim czasie dorobili się miliardowych fortun.

Zdjęcie

Ciekawe, jakie zmiany wprowadzą w oplach nowi właściciele. Raczej nie przeniosą produkcji aut nad Wołgę. Chyba, że dostaną taki polityczny prikaz z Moskwy. Można się za to spodziewać powrotu do silników uruchamianych na korbę, tak, aby samochód dało się odpalić w syberyjskich mrozach. Niewykluczone są również zmiany nazw poszczególnych modeli. Byłoby ironią losu, gdyby następcą astry został Opel Stalingrad.

Aha, i jeszcze jedno. Opowieści, że na Opla miał chrapkę Janusz Palikot, ale nie zdecydował się na złożenie oferty z obawy, że na nowym nabytku i tak położyłaby swoją wypielęgnowaną dłoń eksmałżonka pana posła, są zwykłą plotką.

Artykuł pochodzi z kategorii: Naszym zdaniem

poboczem.pl

Reklama

Reklama

przejdź do nawigacji
przejdź na początek strony